Hezké dopoledne dámy a pánové, vážená paní předsedkyně, vážená vládo. Dnes tady už napodruhé zahajujeme diskusi během letošního podzimu k nejdůležitějšímu zákonu, který schvaluje Poslanecká sněmovna. Koneckonců schválení zákona o státním rozpočtu jednoznačně vymezuje pozici Poslanecké sněmovny i vůči vládě a snad s výjimkou hlasování o vyjádření nedůvěry vládě je to ten nejsilnější nástroj, který Poslanecká sněmovna má a který má proto, aby byla schopná ovlivnit rozpočtovou politiku státu. A jestliže my tady máme možnost ovlivnit rozpočtovou politiku státu, tak to vlastně znamená, že nepřímo ovlivňujeme veškeré politiky vlády, které budou v příštím roce i na základě přerozdělení peněz ve státním rozpočtu financovány. Dnes tady tedy nevedeme nějakou účetní debatu, ale vedeme také diskusi o tom, jak bude příští rok fungovat česká ekonomika, jestli budou vytvářena nová pracovní místa, a vedeme také debatu o tom, jak kvalitně budou poskytovány veřejné služby, které jsou financovány z daní ve prospěch občanů České republiky.
Máme 28. listopadu. Dovolte mi, abych nejprve pogratuloval vládě, že se jí podařilo předložit návrh zákona o státním rozpočtu tak, že ho můžeme projednávat 28. listopadu letošního roku. Do konce roku zbývá měsíc, a máme tedy měsíc na to, abychom tady na půdě Poslanecké sněmovny tento zákon seriózně projednali. Já alespoň doufám, že vláda má zájem na tom, abychom rozpočet projednali seriózně, protože je to skutečně významný zákon. Otázka je, jestliže nám stačí měsíc na to, abychom zákon seriózně projednali, jestli bychom neměli do budoucna upravit praxi v Poslanecké sněmovně, a jestli by tedy nestačilo, aby vlády předkládaly tento rozpočet standardně v takovémto termínu, jestliže teď tedy máme měsíc a zkracují se všechny možné termíny, aby se tady vedla debata o rozpočtové politice státu v příštím roce. Já to samozřejmě navrhuji v zásadě z legrace, protože podle mého názoru je to neseriózní a Poslanecké sněmovně to příliš nepřidává na váze, jestliže se tady sejdeme 28. listopadu a jsme pod tlakem rizika rozpočtového provizoria, které by nastalo, pokud bychom státní rozpočet neschválili do konce měsíce prosince.
Já myslím, že v této Sněmovně se nenajde nikdo, kdo by si přál rozpočtové provizorium, kdo by chtěl tady vést politický zápas až s takovými důsledky, že by Česká republika neměla schválený státní rozpočet do konce letošního roku. Sociální demokracie si také nepřeje rozpočtové provizorium, ale pokládáme za velmi důležité upozornit na fakt, že v důsledku neschopnosti vlády, v důsledku koaličních sporů, v důsledku toho, že ještě stále není schválena potřebná legislativa, na základě které by tento rozpočet měl v příštím roce fungovat, v důsledku toho všeho tady seriózní debatu o rozpočtu začínáme až 28. listopadu.
Vládní koalice přitom měla spoustu času. Měla spoustu času v létě, aby jednala, měla spoustu času počátkem podzimu. Ty problém se nemusely řešit na poslední chvíli.
Chci také upozornit, že daňový balíček, který zatím bude projednávat Senát a na kterém tento rozpočet stojí, tak daňový balíček tady byl na týden přerušen jenom proto, abychom čekali na výsledek kongresu Občanské demokratické strany. A jestliže Senát tento daňový balíček zamítne, což lze reálně očekávat, tak tady znovu o něm v Poslanecké sněmovně budeme hlasovat až na konci měsíce prosince a souvisí to i se schvalováním státního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PSP ČR