Nečasova vláda škodí zemi a doslova existenčně ohrožuje naše občany. Vládní návrh státního rozpočtu na rok 2013 postavila na zákonech, které s vysokou pravděpodobností nebudou přijaty. Z návrhu penzijní reformy ze stejné dílny vykouklo kukaččí vejce odchodu OSVČ z průběžného systému, takže do nenávratna možná zmizí dalších 20 miliard korun. Peníze načerpané z evropských fondů budeme muset vracet. Státní správa je nadále ochromena nedostatkem zdrojů, klientelismem, neodborností, nekončící řadou korupčních skandálů a často i překvapivých neúspěchů v souboji s kriminální sférou. Džin organizovaného zločinu je vypuštěn z lahve a vláda nám místo toho nabízí souboj s ideologickými přeludy, které jí nedovolují použít standardní zbraně mnohokrát ve světě prověřené, např. registrační pokladny, majetková přiznání, integrovanou kontrolu podezřelých účtů policií či zákaz anonymního vlastnictví akcií.
Nejde jen o to, že vláda hospodaří špatně, ale o to, že hospodaří špatně schválně. Není jiné vysvětlení, proč není ochotna zodpovědně posoudit hospodářské možnosti nadcházejícího roku, aspoň to, jestli to půjde nahoru, nebo dolů. I v této nejzákladnější věci se systematicky mýlí a narůstá podezření, že úmyslně mate poslance i veřejnost, pokud slibuje příjmy, které se neuskuteční, a zatajuje předpokládané podstatné výdaje. Důvod je zřejmý - narůstající schodek chce vláda řešit opět a opět exekutivními škrty, na které už nepotřebuje souhlas žádných poslanců. Zejména pak ne těch svých. Těch, kteří už také začínají stále více proti vládní politice reptat.
Je dobře, že premiér Petr Nečas si uvědomuje - jak připomněl v první reakci po prohraných senátních volbách – že ODS nevyhrála ani sněmovní volby roku 2010. Předstírala schopnost překlenout základní rozpory v nesourodé koalici, kterou z prohraných voleb poskládala, ale dopadlo to jako s předstíranou elektronizací státní správy. Je to iluze. Její někdejší koaliční podpora už neexistuje. Doslova rozpůlené Věci veřejné jsou v opozici, klub ODS se rozpadá, a každé hlasování se opírá o náhodnou většinu. V kritické situaci – kdy jde o základní zákon státu, státní rozpočet – něco takového naši zemi existenčně ohrožuje.
Vláda, která má vytrvalé potíže s důvěrou na sněmovní půdě, se nemůže opřít ani o důvěru veřejnosti, jak potvrdily krajské a sněmovní volby, nemluvě o zdrcujících průzkumech veřejného mínění. Ústava přitom nabízí řešení, které nás může vyvést z tohoto kritického údobí českých dějin – je jím demise vlády a vyhlášení předčasných voleb usnesením alespoň 120 poslanců. Tak aby z nové sněmovní většiny mohla být vytvořena vláda nová, taková, která se může spoléhat na jasnou oporu sněmovny i voličů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
B. Sobotka , ČSSD , vláda
autor: cssd.cz
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

6:09 Vích (SPD): Opět problém s migrací z jihu. Řecko se musí bránit samo
Nelegální migrace do EU opět sílí. A v Bruselu je pohoda, čeká se na účinnost Migračního paktu, kter…
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný
- 23:08 Svárovská (Zelení): Genocida se neměří počtem obětí
- 21:03 Ministr Výborný: Zemědělství by mělo mít v EU samostatný rozpočet
- 20:07 Piráti: Vylučujeme spolupráci s ANO, SPD a extremisty