„Fiala porušil zákon. Toto je za tím.“ Po projevu to padlo jasně

23.06.2022 8:02 | Analýza

Očekávaný „projev k národu“ premiéra Petra Fialy vzbudil ostře kritické a rozporuplné reakce. Kritika se nesla nejen z opozičních lavic. Podle mediální analytičky Ireny Ryšánkové navíc premiér porušil vysílací zákon, když obsadil prostor v hlavním vysílacím čase veřejnoprávních médiích bez podstatného důvodu. „Je to následek Klímovy taktiky ochočování médií,“ konstatuje s odkazem na mediálního poradce Úřadu vlády Michala Klímu. Ryšánková rozebírá i jednotlivá Fialova tvrzení a obvinění předchozí vlády.

„Fiala porušil zákon. Toto je za tím.“ Po projevu to padlo jasně
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala při projevu k národu

Premiér Fiala vystoupil s mimořádným projevem k národu. Připomněl půl roku fungování své vlády a zaútočil na Babišovu vládu, že rekordním zadlužováním způsobila vysokou inflaci. „Je to fakt, na němž se shodují odborníci,“ tvrdil. Je to skutečně fakt? Není to jen typické klišé hodit vše na předchůdce? 

Ten celý projev byl evidentně výsledkem široce šířené kritiky nekomunikace a neschopnosti vlády. Výsledek objíždění Babišova obytňáku republikou. Tak se Petr Fiala rozhodl, že musí něco, alespoň něco udělat. Patrně je to výstup toho nového odboru pro krizovou komunikaci. Premiér hovořil čtvrt hodiny na všech kanálech, mohl si říkat, co chtěl. Vytvořil prostředí naléhavosti. Snad jen chybělo, aby to přenášely tlampače v ulicích. Přitom tohle klidně mohl říct na tiskovce vlády (která taky zasedala včera, ve středu) nebo to poslat mailem.  Ale asi se on viděl nebo jeho mediální poradci jej viděli jako Winstona Churchilla, jen bez těch pláží. 

Hodit to na předchůdce je věkovitý trik, jen už působí směšně. Vyprávět pořád dokola, že za všechno může Babiš, je neprofesionální a dětské. Přestává tomu věřit stále větší množství lidí. Oni tu neschopnost vládnout vidí. Jo, a každý, kdo se opírá o seriózní autority, odborníky jmenuje. Vysokoškolský pedagog by to měl vědět zejména, citační norma je božstvo.

Za druhého viníka současných krizí označil Putina, který prý i proti ČR vede „morálně-ekonomickou válku“ a chce nás oslabit a způsobit nám celkovou politickou nestabilitu. „Rusko nás chce učinit slabými,“ řekl též. Jinými slovy Babiš a Putin to způsobili a Fiala to dá do pořádku. Vyjde mu to? 

Fiala nedá do pořádku nic, bude rád, když vydrží do zimy. Vzhledem k uvažované generální stávce státních zaměstnanců. Kdo ví, co na koho ještě vybafne ze spisů.  Ano, Putin proti nám vede ekonomickou válku. My první jsme vyvolali džina s názvem sankce. A použili ničení hospodářské spolupráce vůči Rusku. Nyní po šesti kolech sankcí je hrozící energetická bída ta daň za to, jak urputná je Fialova vláda v protiruských sankcích. Velmoci jsou umírněnější, země o velikosti průměrného velkoměsta je největším jestřábem.  Ano, Rusko napadlo Ukrajinu, ano je třeba pomoci. Ano, i my máme s Ruskem, resp Sovětským svazem kruté zkušenosti. Opravdu je potřeba pořád poštěkávat před ruským plotem? Tohle celé může totiž dopadnout tak, že příští volby vyhraje na plné čáře Tomio Okamura. Ono se stačí podívat do Francie, že...

Irena Ryšánková

Mimořádně vysoká závislost naší země na ruském plynu je podle předsedy vlády také přímým důsledkem zejména Babišovy vlády. 

Ale hloupost. Plynovody se projektují a staví dlouho. Prostě geopolitické postavení Česka je uprostřed Evropy a jak ropovody, tak plynovody v Evropě směřují z východu na západ. Teprve nyní je vidět předvídavost sociálně demokratického kancléře  Gerharda Schroedera. On patřil mezi ty, kteří měli historickou zkušenost s německou rozpínavostí i militarismem. A proto propojil Rusko  a Německo dvěma plynovody Nord Stream, které by nebyly závislé na Ukrajině, Polsku, Česku či Slovensku. Proto vztah Německa a Ruska zůstal suverénní. Nezávislý. Dokud země obchodují, prosperují a neválčí se.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

13:24 Zbořil: Válka? Dějí se věci, o nichž nám neříkají. Ale připravují nás

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA V posledních dnech se v globálních rozměrech děje něco, o čem nejsme dobře in…