Máme za sebou první adventní neděli. Pane doktore, co vás takhle na začátek adventu napadá?
„Vypadá to, že konec předsedání ČR EU přichází á tempo. Nemohlo být a ani nebylo příliš oslňující, ale přiznejme si, že na tom mají svůj podíl všechny strany. Tolik velkých slov o svornosti, jednotě a spolupráci bylo až udivující. Zejména s ohledem na to, jaké zprávy o nejednotě a nespolupráci máme z velkých evropských členských zemí a také o tom, jak se k EU chová nově zformovaný ‚anglosaský‘ svět. A to v neustále opakovaných a veřejně proklamovaných vyjádřeních o svobodném obchodu, vzájemné spolupráci při obhajobě míru a bezpečnosti na ‚teritoriu‘ NATO, uznávání svrchovanosti rozhodování a tvorby zákonů jednotlivých zemí a práv jejich občanů. I v posledních několika dnech a týdnech bylo vidět až příliš mnoho velkých a ze své podstaty dysfunkčních shromáždění politiků, na kterých se nešetřilo úsměvy, společnými fotografiemi účastníků a jejich scénováním, občanům EU nedostatečně srozumitelných prohlášení, která dávala každému možnost vysvětlovat je po návratu domů trochu jinak,“ uvedl politolog.
„Zdálo se mi, že všechno je ve skutečnosti naopak, že velká přátelství v EU neexistují a hlavním heslem těchto aktivit bylo – co můžeš urvat, urvi, co nemůžeš… (Chybí mi zde rým, ale snad si ho každý domyslí.) Z těch politických miniatur mne zaujala šála Viktora Orbána s mapou velkých předtrianonských Uher a ozvěna bonmotu českého MZV Lipavského, že „Rus musí dostat na budku“ (nebo ještě agresivněji formulovaný výrok, kterému věnovala pozornost některá česká média). Jak říká maďarský předseda vlády, mohli bychom zůstat v klidu (… take it easy!), ale stojí za to si obě události zapamatovat, abychom věděli, jaký je rozdíl v postojích a výrocích politiků spřátelených zemí v okamžicích, kdy si myslí, že jsou důležití, anebo si jen tak zažertovali,“ říká politolog.
Možná si někteří lidé chtějí uchránit něco z české národní a křesťanské tradice
Terčem kritiky se staly vánoční stromky. Dokonce se objevují srovnání s válečnými zónami. Na Ukrajině nemůžou topit, svítit, uvařit si aspoň čaj a my tady rozsvěcujeme na náměstí pitomý vánoční stromy. Stydím se, že tohle tolik lidí považuje za důležitý a nezbytný a ani letos si to v současný energetický situaci prostě nedokážou odpustit,“ pohoršuje se na Twitteru například lékařka Kateřina Fuxová.
„Nevím, zda slova paní MUDr. Fuxové najdou, nebo nenajdou své obdivovatele, ale možná si někteří lidé na rozdíl od ní chtějí uchránit něco z české národní a křesťanské tradice a obávají se, abychom nemuseli zdobit vánoční stromy a stromy modro-žlutou bikolórou. Po Vánocích se dá vánočními stromky topit v kamnech, anebo by se nemusely některé z nich dovážet z Ukrajiny jako v minulých letech. Doufám, že stud paní doktorky neznamená, že se stydí za symboliku, kterou vánoční strom představuje, a nechce po vzoru některých našich reprezentantů v EU a Evropském parlamentu odstraňovat i ty poslední maličkosti, které jsou projevem národní kultury,“ uvedl Zbořil.
„Možná by se dalo také zakázat zpívání vánočních koled. Ono takové to Narodil se Kristus pán… v době, kdy pan prezident Zelenskyj mluví o potřebě dalších peněz z rozpočtu EU a národních států, by se jí také mohlo zdát jako provokace,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá