Libor Rouček: Jsem v USA a lidé se tu smějí Trumpovi. Alkoholem zdeptaní Rusové mají hrůzu z Číňanů, osa Berlín–Moskva–Peking nebude

13.07.2016 9:38 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK Jsem v USA a lidé se tu smějí Trumpovi. Nějaká mocenská osa Peking–Moskva–Berlín je naprostá fantasmagorie. I tato vyjádření zazněla v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz od bývalého místopředsedy Evropského parlamentu Libora Roučka. V kontextu vztahů Ruska a Číny také zmiňuje: „Rusko má až panickou hrůzu z demografie na Dálném východě: podél mnoha tisícikilometrové společné hranice žije pouhých 5 milionů – většinou alkoholem zdeptaných – Rusů. Na druhé straně to je 100 milionů, povětšinou velmi pracovitých Číňanů, kteří by východ Ruské federace, když by jim Rusové dali příležitost, bez problémů osídlili.“

Libor Rouček: Jsem v USA a lidé se tu smějí Trumpovi. Alkoholem zdeptaní Rusové mají hrůzu z Číňanů, osa Berlín–Moskva–Peking nebude
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Také o tom, že Severoatlantická aliance posílí své východní křídlo rozmístěním čtyř vícenárodních praporů v Pobaltí a v Polsku rozhodl summit NATO ve Varšavě. „Vyšlou jasnou zprávu, že útok na jednoho spojence je útokem na celou Alianci,“ uvedl k rozhodnutí generální tajemník organizace Jens Stoltenberg s tím, že cílem je kombinovat silnou obranu s dialogem. Myslíte si, je množství jednotek dostatečné?

Množství jednotek samozřejmě dostatečné není. Vedení NATO to samo přiznává. Ruská federace má například jen ve své enklávě Kaliningradu třikrát více vojáků, než má být celkem rozmístěno ve zmiňovaných čtyřech vícenárodních praporech. O počty jednotek ale nejde. Důležité je ukázat vůli k obraně a potvrdit, že Aliance je postavena na principu „jeden za všechny a všichni za jednoho“. Ať se to týká velké Ameriky nebo malého Estonska. Stejně důležitá je pak i ochota k diskusi a k dialogu s Ruskem.

Z Moskvy zaznívá obava, že dané síly budou jen předvoj k přisunutí dalších, stejně tak k výstavbě infrastruktury včetně protiraketové. Je to důvodná obava? A co riziko, že Rusko rozmístí v Kaliningradské oblasti nejnovější rakety?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Daniela Černá

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…