Profesorka Dvořáková vyjmenovala, co se musí změnit. Jinak je prý jedno, koho zvolíme

22.08.2013 9:57 | Zprávy

Profesorka politologie Vladimíra Dvořáková připouští, že ani nové volby nemusí zajistit výrazné zlepšení situace v naší zemi. "Bude potřeba ještě mnoho tlaku veřejnosti, aby došlo k nějakým základním legislativním změnám z hlediska fungování státu i z hlediska kontroly chování politiků," říká pro ParlamentníListy.cz. Vyjádření politiků ODS, že rozpuštění sněmovny ohrozí důležité zákony, nepovažuje Dvořáková za relevantní.

Profesorka Dvořáková vyjmenovala, co se musí změnit. Jinak je prý jedno, koho zvolíme
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
„Rozpuštění sněmovny a nové volby jsou jedinou možností, aby se navolila nová sněmovna, vytvořila se nějaká jasná většina, aby parlament mohl začít fungovat,“ prohlásila politoložka. Je to podle ní jediné možné řešení, které mělo přijít už dříve.
ODS straší, protože má prý zájem, aby se sněmovní volby odložily až na termín 17. listopadu. „ODS nemá dlouhodobě slušný volební program, který by předložila svým voličům. Proto chtěla, aby toto symbolické datum zafungovalo, díky ideologizaci kampaně by nebyla tolik vidět prázdnost jejich programu,“ tvrdí politoložka.

Žádné riziko nehrozí
Podle politoložky je nesmyslné říkat, že by se sněmovna neměla rozpouštět, protože teď nikdo nebude moci prezidenta hlídat. „Nevidím žádné riziko v tom, že tady budou za šedesát dní volby. Jde o normální situaci, legislativní proces dobíhá, vláda vládne, dokud se neustaví nová sněmovna, Senát je tu jako určitá kontinuita, kdyby něco hořelo,“ konstatuje. Není třeba se podle ní obávat, že Rusnokova vláda a levicový Senát zneužijí dvouměsíční období bez sněmovny k přijetí různých zákonných opatření, protože sám premiér prohlásil, že předloží jen nejnutnější zákonná opatření, která jsou nezbytná k chodu státu nebo jejichž nepřijetí by poškodilo Českou republiku, například opatření o zdravotnických poplatcích.

„Nemyslím, že by to bylo nějak příliš využíváno, že by to přesáhlo nějakou míru,“ nepovažuje za pravděpodobné přemíru zákonných opatření Dvořáková. Podotýká, že za šedesát dnů by jich vláda ani nestihla mnoho předložit. A vzhledem k tomu, že se za dva měsíce sejde sněmovna, která musí zákonná opatření Senátu na svém prvním zasedání schválit, ani by nemusela začít platit. To je podle ní dostatečná pojistka. „To v případě, že by o tyto normy sněmovna nestála. A kdyby Senát přijal něco, co by sněmovna stejně schválila, tak je to jedno,“ dodala Dvořáková.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…