Zdeněk Zbořil: Merkelová nás urazila. O osídlení republiky je již rozhodnuto. Vyhlášení protektorátu

29.08.2016 6:44

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Za urážlivou lze považovat pouze pětihodinovou návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové v Praze i vzhledem k tomu, že se k ní někteří čeští politici snaží chovat nadmíru služebně. Debaty o povinném osídlování prostoru České republiky nebylo podle Zdeňka Zbořila třeba, protože jak si usmyslí nejmocnější politička Evropy, tak také bude. Politolog také srovnává útoky, které se snesly na Martina Konvičku s tím, jak oslavováni byli kominíci ze Ztohoven, a připomíná, jak dopadl řidič autobusu za přimalovaná tykadla.

Zdeněk Zbořil: Merkelová nás urazila. O osídlení republiky je již rozhodnuto. Vyhlášení protektorátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Čtvrteční návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Praze začíná Zdeněk Zbořil své pravidelné ohlédnutí za politickým děním uplynulého týdne. „Na návštěvě paní kancléřky mne zaujala délka jejího trvání. Byla až urážlivě krátká, když uvážíme, že jde o sousední zemi a partnera, ke kterému se někteří představitelé koalice i opozice snaží chovat až nadmíru služebně. Hrdinství v debatě–nedebatě o povinném osidlování prostoru České republiky je, zdá se, jen zpráva pro veřejnost u nás. Ve Spolkové republice Německo se spíše mluví o pokutách a trestech pro vzpouzející se středoevropské státy. To, že se podle oficiálních komuniké o této věci ani nejednalo, svědčí jen o tom, že to Angela Merkelová nepovažuje za nutné. Usmyslí-li si ona, bude tak, nebude-li chtít, bude tomu jinak. Proto se řeči ani nevedly, není třeba. Už je rozhodnuto,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Anketa

Věříte ve šťastnou budoucnost svých dětí?

13%
87%
hlasovalo: 6461 lidí

U našich západních sousedů si hlavně všímali, že se jejich kancléřce pro svou uprchlickou politiku nepodařilo získat českou vládu, která trvala na svém odporu vůči evropským kvótám pro přijímání žadatelů o ochranu. Německá média rovněž zaujalo vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že vstřícná politika Angely Merkelové vůči migrantům je nesmysl a absurdní humanismus. „Myslím si, že slova prezidenta České republiky o nesmyslné německé ‚vítací politice‘ vůči migrantům byla vstřícně přijata ve Spolkové republice Německo jen proto, že vnesla trochu veselí do vnitroněmeckého dialogu. Že by si ale někdo dělal starosti s tím, co říká prezident malé země, která je ještě menší než v dobách, kdy na ni zadupali jiní němečtí politici než ti současní, to určitě ne,“ míní politický analytik.

Vyhlášení protektorátu nad územím, jehož obyvatelstvo se nechce podřídit

K pětihodinovému pobytu Angely Merkelové v Praze zaznělo v německých médiích, že Německo je sice pro nás nejdůležitější obchodní partner, ale dokud se odpůrci společného řešení nebudou muset bát skutečně účinných sankcí, jako je odebrání hlasovacích práv v EU nebo podpůrných fondů, jen málo se toho změní na našem odmítavém přístupu k přijímání běženců. „Pokud někdo v Německu uvažuje o ‚odebrání hlasovacích práv a podpůrných fondů‘, neznamená to nic jiného než vyhlášení protektorátu nad územím, jehož obyvatelstvo se nechce podřídit rozhodnutí státu, který se považuje v EU za vševědoucí a všemohoucí. Hezké je také to slovní spojení, že se ‚oni, budou muset bát‘.  Těm ‚oni‘ se kdysi říkalo ‚musulmani‘ a mysleli se tím ‚mussmani‘,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Sdělovací prostředky našich západních sousedů také referovaly o tom, že se na jednotlivých zastávkách své cesty po Praze setkávala kancléřka s pískotem a že odpůrci imigrace svolali šest protestních shromáždění. Před sídlem vlády, kde jednala s premiérem Bohuslavem Sobotkou, demonstranti německy volali, že Merkelová musí pryč. Na Malostranské náměstí přišli vyjádřit nesouhlas s jejími názory na migraci v Evropě na akci nazvané Vítání Mutti Merkel! Během akce vystoupili Martin Konvička i poslanec Tomio Okamura. Někteří dorazili s českými vlajkami, další třímají přeškrtané vlajky EU. Paní Merkelová, žádný diktát, jinak #czexit, vzkazoval na pojízdném billboardu německé kancléřce eurospolanec Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů. Okamurova strana SPD postavila v centru města symbolické papírové barikády.

Šlo o to ukázat opozici proti Merkelové a že je třeba s tím něco udělat

„Samozřejmě že německá média těch několik nevelkých protestů okamžitě zmínila, aby všichni ve Spolkové republice věděli, že v České republice je velká opozice proti Angele Merkelové a že je třeba s tím něco udělat. Nedělejme si iluze, těch demonstrantů proti nebylo ve srovnání s těmi pro zase až tak mnoho. Na to, že se blíží doba předvolební, arci voleb, ve kterých voliče mezinárodní politika nebo zahraniční politika ČR tak moc nezajímá, to vlastně bylo až ubohé. Ani těch zmiňovaných politiků, kteří se mini-demonstrací zúčastnili, se v Německu bát nemusí. Navíc když vědí, že v Česku je dost věrných ‚vyznavačů ohně‘, kteří, bude-li třeba, povstanou ze svého zapomnění,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Není pochyb o tom, že s nejmocnější evropskou političkou vůbec nehnuly odlišné postoje české strany ani následná schůzka s premiéry zemí Visegrádské čtyřky ve Varšavě. V neděli totiž kritizovala ty země Evropské unie, které nechtějí přijímat muslimské běžence. Pro televizi ARD Merkelová řekla, že je třeba najít v rámci EU společné řešení pro všechny a že každá z členských zemí Unie musí splnit svůj díl. „Nejde ale, aby některé země řekly, že u nich muslimy obecně nechtějí a že je jim jedno, jestli je to nutné z humanitárních důvodů, nebo ne,“ varovala německá kancléřka země, které odmítají přerozdělováni migrantů podle stanovených kvót, s tím, že se na řešení bude muset podílet každý a že se uvidí, jak budou vyváženy jeho jednotlivé části. Za tím se může skrývat možnost, že by některé země přijaly méně migrantů výměnou za výraznější finanční příspěvek.

Kominíci kradoucí standartu způsobili jen výtržnost, Konvička je na odstřel  

V uplynulém týdnu se vydatně diskutovalo o tom, jak Martin Konvička přijel na Staroměstské náměstí na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky takzvaného Islámského státu, kteří vykřikovali hesla jako Alláhu Akbar a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Podle primátorky Adriany Krnáčové měla být akce úřadem zakázána. Podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance na Twitteru byla Konvičkova akce „výrazem politického a občanského kreténismu“, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se podivoval nad tím, že aktéři nebyli zadrženi. O imitovaném příjezdu islamistů psali dokonce i v New York Times. Martin Konvička se o sobě dozvěděl od primátorky Krnáčové, že je asociální blázen, v OVM se přidal ministr Chovanec, že se vymknul zdravému rozumu, a exministr Pavel Blažek poznamenal, že každý národ má své magory.

„Už to někdo trefně popsal: ‚docent Konvička je nebezpečný blázen, ale zloději a ničitelé prezidentské standarty jsou performeři‘. Ti, kdo zneuctili památník Díky, Ameriko!, jsou dokonce ‚komunističtí  šmejdi‘. Na Hradě se mohlo podobně jako na Staroměstském náměstí střílet na ‚kominíky‘ ze Ztohoven a také tam mohlo být několik ‚padlých‘ nevinných turistů. Na Staroměstském náměstí by jich mohlo být víc, ale míra vkusu a intelektuální velikost je v obou případech velmi podobná. Autobusák Smetana svoji performaci dotáhl v našem právním státě a před našimi soudy až k vězení natvrdo. Kominíci prý způsobili jen výtržnost, a tak si dovolím předpokládat, že docent Konvička, o němž už dnes mnozí vědí, co způsobil, a hlavně co mohl způsobit, by ‚mohl být zastřelen před kuropěním‘ a někteří si myslí, že by předtím ještě mohl být mučen. Dělávalo se to tak u nás ještě v dobách stařičkého mocnáře. Ale umíme posoudit, kdo je ‚větší magor‘? Konvička, nebo ti, kteří ho tak nazývají?“ ptá se Zdeněk Zbořil.

Parádní frajerka Angela, kecálek Trump a fakt svině Hillary Clintonová

Konvičkovo představení dostalo až na stránky New York Times majitele pražské košer restaurace Aarona Günsbergera, jenž s „koltem“ za pasem vyrazil na Staroměstské náměstí, aby vyhodnotil bezpečnostní riziko pro židovskou čtvrť, kde je členem organizace, která dohlíží na bezpečí svých sousedů. K rozhovoru si ho poté vybral web expres.cz a nudné čtení to rozhodně nebylo. O migrační krizi v něm říká, že skončí válkou a přežije tvrdší kultura, což nebude ta evropská. Také upozorňuje na to, že z Francie utíkají Židé. „Jak odněkud zdrhají Židé, ta země je v hajzlu. Zdrhají z Francie, Belgie, Holandska a teď začínají utíkat i z Anglie. Dneska nemůžou dávat Židé ve Francii ani děti do školy, protože tam je nebezpečno. Evropa je v hajzlu. Úplně. Už to říkám deset let, ale teď to nabírá na obrátkách. Jediným řešením je bohužel válka. Tyhle uprchlíky můžeme vrátit, ale nemůžeme vrátit Francouze, protože je marockého původu. Jde všechno, ale to už je zase rok 1939,“ uvedl Aaron Günsberger.

Podělil se i o kritický názor na německou kancléřku Merkelovou, která zavítala na pětihodinovou návštěvu Prahy: „To je parádní frajerka. Radši ani nepište, co si o ní myslím. Prostě nezvládla situaci. A zase to souvisí s Židy. Oni mají furt výčitku, co Židům udělali, a teď se snaží ukázat, že oni jsou ti humánní. Neumí jít středem. Němci jsou vyřízení. Nemají na to ekonomicky ani lidsky. Je to velký průšvih.“ Ještě méně si bral servítky, když pro expres.cz odpovídal na otázku, koho by volil ve Spojených státech za prezidenta. „Trumpa. Protože ona je fakt svině. Ji nikdy. On je magor. Je to kecálek a nic z toho, co říká, neudělá. Clintonová ale už udělala spoustu špatných rozhodnutí a nechala umřít spoustu lidí,“ řekl Aaron Günsberger.

Až se budou američtí prezidenti zase omlouvat, zabitým to už platné nebude

„Nemám restauraci na Židovském městě v Praze a mám jen minimální osobní zkušenosti s tragickými osudy Židů v posledním století. A hlavně si neumím představit život ve stálém ohrožení teroristy, který prožívají celá léta občané Státu Izrael. Ale umím si představit obavy a úzkost pana Aarona Günsbergra, který má lepší informace o tom, jakou novou ‚migrační politiku‘ EU, a tedy i ČR, dělají. A jak to asi prožívá v dosud relativně bezpečné Praze. To, že si myslí, že ví, kdo za to všechno může, je jeho subjektivní, ale také pochopitelný názor. Až se totiž jednou za 15 až 20 let, budou američtí prezidenti a viceprezidenti zase někomu omlouvat, že jej nechali pozabíjet, nebude mu to stejně jako těm mrtvým a raněným nic platné. Ale pokud jde o jeho hrubě vyslovený názor na politickou budoucnost toho nebo onoho kandidáta na funkci amerického prezidenta, asi bych volil jiná slova, ale jinak s jejich obsahem souhlasím,“ přiznává Zdeněk Zbořil.

Ve svém komentáři nemůže opomenout počínání Turecka, které ve středu ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu u severosyrského města Džarabulus. Syrské ministerstvo zahraničí v reakci uvedlo, že jde o narušení svrchovaného území, a obvinilo Ankaru, že chce IS v Sýrii nahradit „jinými teroristickými skupinami“. Podle tureckých státních médií je cílem ofenzivy vyčistit syrské pohraničí od radikálů z IS, kteří dlouhodobě ostřelují turecké příhraničí a provádějí teroristické útoky po celé zemi. „Zdá, že kdekdo se snaží uspokojit své imperiální a imperialistické zájmy a osud Syřanů jim je ukradený. Jedná se a bojuje, a dodnes vlastně nevíme, kdo s kým. Jednou je Bašár Asad za svatého, podruhé ‚krvavý pes‘, který musí odejít, jak říká mírumilovný John Kerry,“ poznamenává politolog ironicky.

Spolehlivý spojenec byl svržen v Íránu, Iráku i Libyi, Erdogan tomu unikl

Všímá si toho, že tajemný až mýtický „Islámský stát“ a ještě méně viditelná „mezinárodní koalice“ každou chvíli pod vedením někoho jiného jsou stále více utajované, než doposud byly. „Kde jsou ty doby, kdy šlo jenom o ropu, případně kradenou ropu? Dnes už možná jde ještě víc o vodu a o bytí a nebytí tureckého prezidenta a jeho režimu. Nevíme, kdo na koho vlastně střílí, ale dost dobře tušíme, čím střílí a kde svoje zbraně kupuje. Jen to naši evropští a zámořští mírotvorci nechtějí říci nahlas. Dokonce ani nevíme, kdo to ta ‚opozice‘ nebo ‚umírnění povstalci‘, případně ‚neumírnění teroristé‘ vlastně jsou. A co nám záleží na několika milionech lidí, vyhnanců. Samozřejmě ale jen pokud si to nenamíří z rozvalin svých domovů k nám do multikulturní Evropy,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

K Turecku přibývá komentářů, že se z dosud spolehlivého spojence Západu stal spojenec vrtkavý, pokud ještě vůbec zůstává jeho spojencem. „S čím kdo zachází, tím také schází. Vytvořili a vycvičili jsme bandy žoldnéřů a zapomněli na to, že nás nemusí vždy na slovo poslouchat. Kdo bojuje za peníze, nechce umírat stejně jako ten, kdo bojuje za nějakou myšlenku. A tak naši ozbrojení mužové a ženy chtějí válčit hlavně tam, kde se ke svému žoldu dostanou nejsnadněji. Co je snadnější, než bojovat proti civilnímu obyvatelstvu? Vzdali jsme se ‚spolehlivého spojence‘, ale on byl spolehlivý jen tehdy, když to bylo pro něj výhodné. Když jsme dali souhlas, aby byl ‚spolehlivý spojenec‘ svržen a někdy i zavražděn jako v Íránu Mohamed Reza šáh, slovy Jimmy Cartera ‚Pivot of regional stability‘, jako agent Saddám Husajn v Iráku a ‚kooperující‘ despotický  spojenec v Libyi... a ví Bůh, jak měl dopadnout prezident Janukovyč na Ukrajině a nyní ‚spojenec‘ Erdogan v Turecku, nedivme se, že jsou dnes vrtkavými nebo dokonce nepřiznanými nepřáteli,“ vysvětluje politolog.

Po zveřejněné analýze by rozhodně měly konat příslušné instituce

K podpoře agresivní a expanzivní zahraniční politiky Kremlu jsou ruskými médii využívány politické postoje prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí to alespoň studie společnosti Semantic Visions, kterou představil think-tank Evropské hodnoty. Český prezident dostává podle této analýzy v ruských médiích dramaticky větší prostor než premiér Bohuslav Sobotka a je líčen jako představitel pozice země, a tak je ruský občan vinou tamních médií nepravdivě informován o postojích českého státu. Mimořádnou pozornost podle tohoto materiálu získalo loni v dubnu Zemanovo vyjádření, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má dveře na Hrad zavřené. „Pro ruský prostor tím potvrdil svou roli bojovníka proti USA,“ uvádí studie. Podobný efekt přineslo jeho letošní prohlášení, že by se mělo v ČR uskutečnit referendum o vystoupení z EU a NATO.

„Tanci prezidenta jen neosočují, ale přímo obviňují ze závažných trestných činů. Tvrdí také, že mají k dispozici studii, která by mohla být chápána jako soubor důkazů. Pak je to ale buď poplašná zpráva, nebo popis stavu věcí. V obou případech bychom měli vyzvat příslušné instituce státní moci, aby neprodleně zahájily vyšetřování prezidenta republiky, neznámého pachatele nebo tanku Evropské hodnoty. Jde totiž o obvinění z trestných činů proti státu, dle trestního zákona č.40/2009, hlavy IX – Trestné činy proti základům ČR, cizímu státu a mezinárodní organizaci a zde zejména paragraf 309 Vlastizrada a paragrafy 310, 311 a dále – Rozvracení republiky, teroristického útoku a teroru, za které hrozí odnětí svobody na 15 až 20 let nebo výjimečný trest,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Skutkovou podstatu trestného činu lze najít i u Evropských hodnot

Za zajímavý považuje v této souvislosti zejména paragraf 311. „V něm se praví, že ‚kdo v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky, narušit nebo zničit základní politickou, hospodářskou nebo sociální strukturu České republiky (...) závažným způsobem zastrašit obyvatelstvo nebo protiprávně přinutit vládu nebo jiný orgán veřejné moci nebo mezinárodní organizaci, aby něco konala, opominula nebo trpěla ...‘, bude potrestán a tak dále. Ať tedy příslušná moc rozhodne a nalezne právo a spravedlnost, padni komu padni. Pokud by pak právo našlo skutkovou podstatu trestného činu u Evropských hodnot, ani se mi nechce dohlédnout, kteří ‚aktivisté‘ by vyšli do ulic a začali je trochu se zpožděním, hájit,“ podotýká politický analytik.

Prezident Miloš Zeman vystoupil v neděli v pořadu Prezidentský Pressklub, který Frekvence 1 vysílala živě ze zámku v Lánech. Během rozhovoru prozradil, že při setkání s německou kancléřkou řekl hned v první větě: „Když si někoho pozvete domů, tak ho také neposíláte na oběd k sousedům.“ „Mnoho lidí si myslí, že tohle přirovnání na migrační politiku Angely Merkelové skutečně sedí. Ale já se obávám, že situace je složitější. Ta rozhodnutí o běžencích a imigrantech a jejich přijímání v EU se mi zdají přece jenom trochu velkoryseji založená, než aby závisela na jednom rozhodnutí jedné političky, i když je ve funkci kancléřky SRN. Pracovně bych to nazval ‚osidlování střední a východní Evropy‘, nebo pokus o změnu demografické mapy Evropy, nebo třeba ještě primitivněji ‚tažení na Východ nebo na Západ‘, protože i takto vágní definice se objevily na tiskové konferenci po jednání V4 za přítomnosti Angely Merkelové,“ poukazuje Zdeněk Zbořil.

Diskuse s ředitelem ČT o objektivitě je zbytečná ztráta času

Řeč byla také o prezidentově schůzce s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. „Diskutovali jsme o objektivitě či neobjektivitě vysílání veřejnoprávní televize. Já jsem se snažil uvádět konkrétní příklady, kde zpravodajství nebylo vyvážené a prostor nedostaly obě strany. Můj názor je, že lidé mají vlastní rozum. Dejte jim argumenty a oni je zváží,“ nabídl Miloš Zeman svůj pohled. Nejen veřejnoprávní televizi, ale i dalším novinářům a komentátorům vyčítá, že se snaží lidem podsouvat své vlastní názory. „Už nejeden redaktor se během různých interview podřekl, že ‚to vyřčené není názor ČT‘. To je sice možné, ale nikoho to nezajímá. Mnozí v ČT si myslí, jak řekl jednou Karel Schwarzenberg, účastník televizní revoluce v roce 2001, jehož slova nedávno připomenul Petr Žantovský v PL.cz, že Česká televize patří těm, kteří v ní pracují,“ připomíná politolog.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle něj tato revoluční Leninova teze také odpovídá skutečnosti. „Ale pak ať se na Kavčích horách nestarají, abychom jim platili nekřesťanské peníze za nekřesťansky drahé programy, projekty, seriály. Dokonce i za zmatené sportovní přenosy z turnajů v házení šipek, kartenspielen nebo vyhledávání golfových míčků. Diskuse s ředitelem ČT o objektivitě, pokud k ní opravdu došlo, je zbytečná ztráta času. Jeho sebevědomí stejně jako sebevědomí jeho spolupracovníků závisí na přísunu miliard z kapes dodatečně zdaněných poplatníků. Pokud pan prezident nepoložil na stůl jiný argument než apel na objektivitu, pak bude možná už letos na podzim překvapený, jak s ním ‚objekty‘ ČT budou zacházet,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Past na Babiše. Jak od Rychetského. Zbořil k volbám na Hrad

7:51 Past na Babiše. Jak od Rychetského. Zbořil k volbám na Hrad

„Zajímavé bude, jak se Babišovo hnutí dokáže připravit na ‚pětikoaliční volební efekt‘ nebo na jiný …