Zkušený politolog o největší chybě Nečase. Může ho prý stát i křeslo

02.11.2012 6:02 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Před víkendovým kongresem ODS se množí spekulace nad osudem Petra Nečase v čele strany i vlády. Politolog Zdeněk Zbořil mimo jiné uvedl, že největší Nečasovou chybou bylo zcela špatné hodnocení prohraných voleb.

Zkušený politolog o největší chybě Nečase. Může ho prý stát i křeslo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedala Výkonná rada ODS. Z tváří zúčastněných bylo cítit zmar z prohraných voleb

„Už více než tři měsíce mluvím o tom, že je naprosto reálná jedna z možností, že na kongresu padne pan Nečas jako předseda strany a zároveň jako premiér, anebo vydrží ještě nějakou dobu v čele strany, ale určitě mu bude projevena nedůvěra a bude žádán, aby sám odstoupil,“ komentuje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.

Nečas se podle jeho slov dopustil největší chyby, že ten výprask ve volbách do krajských zastupitelstev a do Senátu se pokusil vysvětlovat tím, že sice prohráli, ale ve skutečnosti to byla výhra, protože měli více voličů než ostatní strany.

Tím ale prý jen přilil olej do ohně. „A tvrzení, že nemá protikandidáty, jak mnozí politologové označují za důkaz, že Petr Nečas přežije, tak já myslím, že je to právě naopak. Protikandidát se objeví až v okamžiku, kdy Nečas projeví nějakou snahu o rezignaci, ať už jako předseda vlády nebo ODS. Pravděpodobněji jako předseda ODS,“ říká doktor Zbořil.

Kvůli zraněnému lýtku nepřišel na oslavu největšího českého svátku?

„Proč by jeho konkurenti chodili do nějaké soutěže, když se Nečasův pád dá považovat za téměř nezvratný. Pokud jde o další souvislosti, tak samozřejmě s panem prezidentem je pan Nečas nějakým způsobem na kordy. Jeho neúčast na vyznamenávání vážených občanů byla až dětsky naivní, protože chápu, že ho bolelo lýtko, ale uvést to jako důvod nepřítomnosti při vyznamenávání významných osobností českého národního života, to musí být ta omluvenka podepsaná nějakou vyšší autoritou, než osobním lékařem někde ze Vsetína nebo Vizovic,“ vrací se k Nečasově neúčasti na Hradě 28. října.

Výklad této situace je proto podle Zbořila jediný. „Nechtělo se mu do Prahy kvůli setkání s panem prezidentem nebo i s dalšími lidmi, protože tam bylo mnoho lidí, kteří se mohli dohadovat o budoucnosti ODS i vlády. My sice nevíme, jaké jsou záměry Václava Klause jako prezidenta republiky, ale rozhodně dává najevo, že někdo musí nést vinu za to, jak dopadly volby, a že si ji musí nejen přiznat, ale i nést všechny důsledky z toho plynoucí,“ vysvětluje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…