„Jsme svědky nastupující evropské diktatury.“ Komu to prospěje? Starosta, který byl u Babiše, toho má dost

07.08.2020 12:21 | Zprávy

ROZHOVOR „Všichni si stěžují na nedostatek peněz, na nedostatek rozumu si nestěžuje nikdo. Rozum je to, co se současné vládě nedostává,“ říká starosta obce Vítějeves a bývalý člen hnutí ANO Petr Havlíček. Kritizuje nejen obří státní dluh, ale i ztracené hodnoty, s nimiž šlo hnutí ANO do voleb. Podle něj Andrej Babiš neudržel ani boj proti korupci, ani snížení počtu státních úředníků a navíc si postupně upravuje právo tak, aby mocní byli neohrožení. A zmínil také, jak se personální ředitel Agrofertu pletl do jeho krajských záležitostí.

„Jsme svědky nastupující evropské diktatury.“ Komu to prospěje? Starosta, který byl u Babiše, toho má dost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spolek Pulse of Europe při pouliční prezentaci zveřejnil odpovědi politických stran kandidujících do Evropského parlamentu na 12 otázek týkajících se budoucnosti EU

Jste bývalým členem a nyní kritikem hnutí ANO. Jak z tohoto pohledu vnímáte poslední dění v České republice? Jak si hnutí ANO podle vás ve vládě vede?

Všichni si stěžují na nedostatek peněz, na nedostatek rozumu si nestěžuje nikdo. Rozum je to, co se současné vládě nedostává. Vláda by měla vytvářet podmínky pro prosperující budoucnost a ne ji likvidovat a zaříznout gigantickým dluhem. Co může předat zadlužený rodič svým dětem? Jedině dluhy, které za ně bude muset třeba i celý život chudák potomek splácet. A přesně toto dnes provádí stát pod nekompromisní taktovkou premiéra Andreje Babiše. Jeho proklamovaná metoda proinvestovat se z krize dluhem je neuvěřitelná pitomost. Je to vytloukání klínu klínem. Pokud se jakémukoliv ekonomickému subjektu – jednotlivec, rodina, firma, stát – sníží příjmy, nelze tuto ztrátu vyřešit dluhem, ale jedině přiměřenou redukcí svých nákladů, které musí být vždy vzájemně vyvážené s příjmy.

Dluh lze použít jako investici jen v takové oblasti, která generuje finance a je schopna dluh z budoucích výnosů umořit. O ničem takovém ale vláda nehovoří, neřídí se ekonomikou, ale jedině pro ně prospěšnou populistickou politikou. Příkladem mohou být státní dluhopisy, které připomínají systém státního letadla, neboť se existující dluhopisy opakovaně vypořádávají z peněz zinkasovaných z další emise dluhopisů. Výsledek je ztráta ve vynaložených úrocích. Můžeme si položit otázku: Co udělala vláda v dobách prosperity pro snížení negativních nákladů? Neudělala nic. Jen nám diktuje další dluh. Chová se stejně bezohledně, jako všichni jejich předchůdci, které jako opozice tolik kritizovala, tedy nezodpovědně. Například tím, že zvedla počet státních zaměstnanců o 50 tisíc. To je vyhozených zhruba nejméně 30 miliard za rok. Státní aparát se stal nekontrolovatelným centralistickým všežroutem, který zapomněl, koho chleba jídá.

Proklamované úspory z volební agitky ANO se nekonají. Dnes máme státní dluh, který se v růstu nikdy nezastavil na 1,8 bilionu korun a Babiš ho chce dále navýšit na 2,3 bilionu. Asi si chce svůj blížící se odchod z politiky ještě dobře za státní peníze osladit. O následcích nesplatitelného dluhu, který přesouvá ekonomickou, a tedy i politickou moc do rukou cizích bank, se nemluví. Jedná se o okleštění naší ekonomické svobody, kdy se z tvořivých a pracovitých občanů stávají ekonomičtí otroci cizích korporací, a to vše v kontextu s neufinancovatelným sociálním systémem vynuceným levičáky, kteří rádi sahají po penězích, jež sami poctivou prací nevydělali.

Jakou známku byste hnutí ANO a vládě udělil za vládu zemi v době nákazy koronavirem? A jakou nyní po posledních událostech v dole OKD?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Často mluvíte o lidech v exekuci nebo inslovenci

Ale zamýšlel jste se někdy na tím, jak minimalizovat to, aby se do nich lidé dostávali? A když už, aby to pro ně nebylo úplně likvidační - hlavně teda exekuce. Vím, že jste prosadili milostivé léto, ale to problém zcela neřeší a také nebylo určeno pro všechny. PS: Zabýváte se i přístupem exekutorů, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…