Pane doktore, co vás vlastně jako lékaře vede k tomu, abyste se zabýval tzv. klimatickou změnou? A to ještě formou, kterou by zelení aktivisté zřejmě označili za „popírání změn klimatu“?
Jako lékař mám blízko nejen k biologii jako takové, ale všeobecně jsem zastáncem toho, čemu se říká kritické myšlení a co by někteří tak rádi vymýtili. Impulzem k mému úsilí bylo heslo „klima je více než národ“, které bylo jako graffiti sprejem napsáno kousek před železniční stanicí Praha-Radotín. Toto heslo mě vedlo k zamyšlení, zdali je jen pouhým výkřikem, či nikoliv. Kromě něj na mě měly silný odstrašující vliv skupiny klimatických aktivistů kolem Grety Thunbergové, které by nejraději jakýkoliv průmyslový rozvoj zakázaly, a do třetice všechny ty teorie „nerozvoje“ s cílem uvrhnout nás kamsi do minulosti, protože stávající industrializace nás vede do záhuby.
Výsledkem bylo, že jsem s několika přáteli začal celou agendu tzv. klimatických změn posuzovat a hodnotit pokud možno objektivně, a došli jsme k nikoliv překvapivému závěru, že změny podnebí (a můžeme je nazývat změnami klimatu) tu byly, jsou a budou, ale člověk je ovlivňuje zcela zanedbatelně nebo vůbec. Prostě přesto, že jsme velmi úspěšným živočišným druhem, tak na zásadní změny podnebí nestačíme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský