,,Většina obyvatel vnitřní Ameriky a jihu si oddechla, že to dopadlo, jak to dopadlo,“ konstatuje ve vztahu k Trumpovu návratu do Bílého domu novinář a publicista Dušan Neumann, jehož domovem je už více než čtyřicet let americká Pensylvánie. „Obešlo se to bez násilných momentů a demonstrací. Národ to přijal s výjimkou progresivistických enkláv na západním pobřeží, jako jsou některé univerzity,“ dodává pro ParlamentníListy.cz.
„Trumpův nástup se projevuje mezi lidmi pozitivně už teď, přestože do úřadu teprve nastoupí. Jde o silný pozitivní hospodářský efekt. Konkrétně to mohu uvést na příkladu petrolejářských firem, které už začaly snižovat cenu benzínu. Je jim jasné, že se odvolá dekarbonizace, emisní povolenky a podobné věci. U nás v Pensylvánii klesla cena benzínu z 27 korun na 18 korun na litr. V Texasu a dalších olejářských státech je pokles ještě výraznější,“ dává Neumann konkrétní příklad pozitivního efektu Trumpova znovuzvolení.
Podle jeho slov šlo o jeden z Trumpových záměrů. „Spočívá v tom, že ještě než se dostane k moci, rozjet na všech možných frontách různé provokační záměry, ze kterých bude potom ustupovat, pochopitelně. Je to vidět na tom, že prezidenta Bidena už nikdo v Bílém domě po volbách nenavštívil, zatímco v Mar-a-Lago (floridské sídlo Donalda Trumpa, pozn. red.) se střídá jeden politik a významný finančník za druhým, což se už odráží ve veřejnosti. Je to zatím v neoficiálních rovinách, dá se očekávat, že dojde k významným posunům, hlavně v oblasti opětovné industrializace Spojených států,“ dosvědčuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka