EU? Podvod. Umělci Milionu chvilek jsou nuly. Emigrant Chrastina a jeho třaskavá zpověď

11.11.2019 11:40 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 Přibližně deset od listopadu 1989 to vypadalo, že bychom v České republice mohli mít svobodu v podobě, o níž lidé v předchozím režimu snili. Od našeho vstupu do Evropské unie, která usiluje o likvidaci národních států, nám ale podle spoluzakladatele hudební skupiny Olympic Pavla Chrastiny ukrajují demokratické svobody jednu po druhé tzv. salámovou metodou v naději, že si na to snad zvykneme. Jako muzikant a textař označuje videoklip, kterým Milion chvilek burcuje své příznivce před demonstrací 16. listopadu, za paskvil. S výjimkou Báry Basikové a Ondřeje Havelky se na něm podílely více méně nuly, přitom účast druhého jmenovaného si dokáže jen obtížně vysvětlit.

EU? Podvod. Umělci Milionu chvilek jsou nuly. Emigrant Chrastina a jeho třaskavá zpověď
Foto: Jiří Hroník
Popisek: Pavel Chrastina, publicista, baskytarista a textař, spoluzakladatel skupiny Olympic

Před třiceti lety jste se o dění v Československu dozvídal u protinožců, kde jste tehdy žil. Jaká tam mezi docela početnou českou komunitou panovala atmosféra?

Sledovali jsme to v Austrálii všechno velice pozorně, ale zůstávali jsme přitom trochu skeptičtí, protože jsme poměry v domovině až příliš dobře znali. Z českých a slovenských emigrantů měl většinou každý svůj pádný politický důvod, proč zvolil radikální odchod z vlasti. Nepřipadalo v úvahu žádné podávání ponižujících žádostí o milost spojené s vyplňováním dalšího kádrového dotazníku, a navíc se zaplacením tzv. náhrady školného v tisícovkách dolarů režimu, který nás z domova doslova vyhnal ven. Většina z nás odcházela s vědomím, že do Prahy se už nikdy nepodíváme. Někdo to nesl těžce a pověsil si doma obrázek Hradčan, jiní mávli rukou, protože se nechtěli nechat citově vydírat, a o to pilněji se učili australskou angličtinu. To všechno patřilo k nově nabyté svobodě, které jsme si právem vážili. Já sám jsem patřil k těm druhým.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Cenzura

Fakt chcete zavádět cenzuru médií a kontrolovat jejich obsah, jak uvedl váš poslanec Nerušil, který tvrdí, že se chcete zaměřit na kontrolu obsahu veřejnoprávních médií? To už tu bylo. Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vysílají, ale to podle mě ještě vám politikům nedává právo do ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

19:45 Co Fiala důchodcům sebral, to jim vláda zatím nevrátila, připomíná Konečná

„Mnoho povyku pro nic,“ komentuje „křik“ kolem koncesionářských poplatků europoslankyně Kateřina Kon…