Mladí umělci kážou vodu, pijí víno. Prý hloupí venkované, které někdo právě setřásl z dubu?! Ti nepotřebují jejich rady! Známá expolitička účtuje

12.07.2019 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Téměř dvě desítky let byla Anna Čurdová součástí ČSSD, z níž odešla v době, kdy strana měla ještě podporu více než dvacet procent voličů. Při pohledu na současné dění je stále více přesvědčena o tom, že rozpad sociální demokracie je řízeným procesem, kdy jakékoli hodnoty a zájmy voličů jdou stranou a všemu je nadřazen vlastní prospěch několika málo vlivných jedinců, kteří si dočasně uzurpovali právo rozhodovat. Za další důvod pádu ČSSD považuje absenci lídra. Bývalí podržtaškové, dnes šediví kravaťáci bez životní zkušenosti, asi těžko osloví utahanou samoživitelku nebo prodavačku ze supermarketu, která řeší, z čeho zaplatí dítěti tábor. Spíš vyvolají trpký úsměv na tváři.

Mladí umělci kážou vodu, pijí víno. Prý hloupí venkované, které někdo právě setřásl z dubu?! Ti nepotřebují jejich rady! Známá expolitička účtuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou pořádá iniciativa Milion chvilek pro demokracii

Co vás několik posledních týdnů napadá při pohledu na počínání ČSSD, jejíž členkou jste byla do roku 2011 a v Poslanecké sněmovně jste ji osm let zastupovala?

Kam a jak hluboko lze klesnout. Luigi Comencini natočil v roce 1974 komedii Mio Dio come sono caduta in basso!.... o dívce, nacházející nakonec útěchu v náručí svého šoféra. I zde je nulová sebereflexe zúčastněných. Ono nejde jenom o to, co se ukazuje v médiích, ale hlavně o to, co se děje v zákulisí. A pokud slyšíte staré „socany“, kteří po mnoha letech stranu opouštějí, protože nevidí šanci na jakoukoli změnu, spíše naopak, pokud slyšíte o planých slibech poslanců řadovým členům, kterým pak spíše pomůže nejmenovaný bývalý člen ODS nebo současný člen hnutí ANO či komunista, tak co vás může napadnout?

Jsem stále více přesvědčena o tom, že rozpad sociální demokracie je řízeným procesem, kdy jakékoli hodnoty a zájmy voličů jdou stranou a všemu je nadřazen vlastní prospěch několika málo vlivných jedinců, kteří si dočasně uzurpovali právo rozhodovat.

Vzhledem k tomu, že „oligarcha“ Babiš dělá lidem srozumitelnou konzervativně levicovou politiku, stává se rozhádaná nesebejistá ČSSD zbytečnou. Otázkou je, zda bude Babiš dělat levicovou politiku i za situace, kdy k tomu nebude nucen sociální demokracií ve vládě a komunisty ve Sněmovně.

Čím to, že voliči sociální demokracii tak zavrhli, když ji v roce 2006 dalo za Jiřího Paroubka hlasy přes 32 procent voličů, o čtyři roky později za stejného předsedy ještě přes 22 procent, v roce 2013 za Bohuslava Sobotky přes 20 procent a nyní aby se nejstarší politická strana v zemi bála, jestli se při příštích volbách do Sněmovny vůbec dostane? Co jí nejvíce ublížilo?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

20:00 Beztvarý Vystrčil, kreatura Němcová, fialový zločinec. Doubrava vzpomíná nejen na Senát

„Napřed krade v prodejně rohlíky, potom se štěstím rozplývá, že může být v blízkosti, a dokonce si m…