Co vás několik posledních týdnů napadá při pohledu na počínání ČSSD, jejíž členkou jste byla do roku 2011 a v Poslanecké sněmovně jste ji osm let zastupovala?
Kam a jak hluboko lze klesnout. Luigi Comencini natočil v roce 1974 komedii Mio Dio come sono caduta in basso!.... o dívce, nacházející nakonec útěchu v náručí svého šoféra. I zde je nulová sebereflexe zúčastněných. Ono nejde jenom o to, co se ukazuje v médiích, ale hlavně o to, co se děje v zákulisí. A pokud slyšíte staré „socany“, kteří po mnoha letech stranu opouštějí, protože nevidí šanci na jakoukoli změnu, spíše naopak, pokud slyšíte o planých slibech poslanců řadovým členům, kterým pak spíše pomůže nejmenovaný bývalý člen ODS nebo současný člen hnutí ANO či komunista, tak co vás může napadnout?
Jsem stále více přesvědčena o tom, že rozpad sociální demokracie je řízeným procesem, kdy jakékoli hodnoty a zájmy voličů jdou stranou a všemu je nadřazen vlastní prospěch několika málo vlivných jedinců, kteří si dočasně uzurpovali právo rozhodovat.
Vzhledem k tomu, že „oligarcha“ Babiš dělá lidem srozumitelnou konzervativně levicovou politiku, stává se rozhádaná nesebejistá ČSSD zbytečnou. Otázkou je, zda bude Babiš dělat levicovou politiku i za situace, kdy k tomu nebude nucen sociální demokracií ve vládě a komunisty ve Sněmovně.
Čím to, že voliči sociální demokracii tak zavrhli, když ji v roce 2006 dalo za Jiřího Paroubka hlasy přes 32 procent voličů, o čtyři roky později za stejného předsedy ještě přes 22 procent, v roce 2013 za Bohuslava Sobotky přes 20 procent a nyní aby se nejstarší politická strana v zemi bála, jestli se při příštích volbách do Sněmovny vůbec dostane? Co jí nejvíce ublížilo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník