Možnost pozvání cizích vojsk Fialovou vládou. Takto hlasovalo ANO, Babišovi voliči, bouří Okamura

17.01.2023 9:58 | Rozhovor

Mediální manipulace mainstreamových médií, které se předem shodly na třech probruselských „favoritech“ a ty následně prezentovaly veřejnosti jako jediné kandidáty se šancí na úspěch. Tak předseda SPD hodnotí letošní prezidentské volby. Média tím ušetřila práci vládní koalici, která žádného svého kandidáta nenominovala, ve správném očekávání, že kdokoliv spojený s Fialovým kabinetem by dnes u občanů neuspěl.

Možnost pozvání cizích vojsk Fialovou vládou. Takto hlasovalo ANO, Babišovi voliči, bouří Okamura
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

Co říkáte výsledku prvního kola prezidentských voleb?

Nejprve chci poděkovat voličům Jaroslava Bašty i samotnému Jaroslavu Baštovi za jeho skvělou prezentaci v nerovných mediálních podmínkách předvolebního klání. Přiznám, že jsem očekával lepší výsledek. Na rozdíl od stran Fialovy vládní pětikoalice se nám podařilo postavit vlastního kandidáta a osobnost za podpory dalších vlasteneckých stran a hnutí a vlasteneckých osobností. To je pro nás do budoucna určitě posila. Snažíme se vlasteneckou scénu postupně sjednotit. Co se týče 2. kola, je zřejmé, že v souladu s dlouhodobými politickými postoji SPD rozhodně nepodpoříme kandidáta spojeného s Fialovou vládní pětikoalicí.

Strany pětikoalice raději žádného svého vlastního kandidáta nenominovaly, protože věděly, že by neuspěly. Jaroslav Bašta získal stovky tisíc hlasů, ačkoli média dávala prostor třem svým favoritům. Viděli jsme bezprecedentní mediální manipulaci, kdy byl účelově vytvářen dojem, že šanci na zvolení mají pouze tři osoby, které pak dostávaly násobně více prostoru v médiích oproti ostatním kandidátům. Pro nás ale nic nekončí. Pro nás boj za svobodu, prosperitu a suverenitu této země dále pokračuje.

Co považujete za nejzásadnější moment těchto voleb?

Byla to mediální manipulace mainstreamových médií, které se předem shodly na třech probruselských „favoritech“, a následně vytvořily před veřejností dojem, že pouze tito tři kandidáti mají šanci uspět a došlo k polarizaci na dva tábory. Tito tři kandidáti pak dostávali násobně více mediálního prostoru. Takže lidé volili spíše dle toho, jakou měli představu toho, kdo má šanci postoupit do druhého kola. Proto poměrně s velkým náskokem skončili velmi vyrovnaně Petr Pavel a Andrej Babiš.

V pátek se ve Sněmovně projednávala otázka změny ústavy týkající se vysílání naší armády a pobytu cizích vojsk na našem území. Vy jste dopředu avizovali negativní stanovisko, můžete prosím vysvětlit, čím bylo vedeno?

Je to další změna, která Fialově vládě umožňuje, aby nás zatáhla do války. Tato novela navrhovaná vládou ruší povinný souhlas Parlamentu České republiky a nahrazuje jej v odstavci 4 písmenu b) jednak rozhodnutím vlády České republiky a jednak rozhodnutím mezinárodních organizací, jichž je Česká republika členem.

Hnutí SPD dalo ve Sněmovně návrh na zamítnutí této změny ústavy, která umožní Fialově vládě i zmocnění pro pozvání cizích vojsk na území ČR bez souhlasu Parlamentu až na 60 dní. Hlasování o našem návrhu na zamítnutí mimo SPD nepodpořil nikdo. ANO se alibisticky zdrželo a ostatní byli proti zamítnutí. Opravdu tohle voliči Andreje Babiše chtějí???

Navíc, podle mého názoru není možné takhle zásadně odebírat pravomoci moci zákonodárné ve prospěch moci výkonné, tedy vlády, a navrch ještě de facto posílit pravomoc mezinárodní organizace vůči České republice. To by zásadně narušilo dělbu moci, základní princip právního státu. Současně by to omezilo suverenitu České republiky. V situaci, kdy konflikt na Ukrajině hrozí kdykoli rozšířením na další území Evropy, jak se ukázalo před několika týdny, je velmi nebezpečné dávat do rukou Fialově vládě tak mocný instrument, jako je vyslání vojáků do jakékoli operace bez toho, aby to projednala Sněmovna, případně i Senát.

Ve Sněmovně se minulé úterý neprojednaly žádné body. Vy a hnutí ANO jste si brali přestávky a jednání se přerušilo. Vysvětlete prosím, co se ve Sněmovně stalo.

Protože vládní pětikoalice zamítla všechny naše návrhy na pomoc seniorům, rodinám, zdravotně postiženým občanům, řešení drahých potravin a nedostatek některých léků. Fialova vláda se chová naprosto asociálně a neschválila v úterý k projednání nic z našich návrhů, které mají pomáhat potřebným slušným českým občanům a firmám. A místo toho vládní koalice protlačuje zákon, kterým chtějí politicky ovládnout Českou televizi.

O jaké návrhy SPD se tedy jednalo?

Jednak jde o skupinu návrhů, která by významně zvýšila příjmy pracujících občanů. Sem patří zvýšení daňových slev, daňových zvýhodnění pro pracující rodiče nezaopatřených dětí či daňové bonusy pro nízkopříjmové pracující.

A pak to jsou návrhy na okamžitou pomoc nejohroženějším skupinám občanů:  Zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně postižené závislé na pomoci jiných osob. Tyto příspěvky se nezvyšovaly sedm let a jsou už tak nízké, že těmto osobám neumožňují nákup odpovídajících sociálních služeb, které vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nutně potřebují.

Dále navrhujeme zvýšení příspěvku na mobilitu pro tělesně postižené občany, který je opět naprosto nedostatečný a neumožňuje jim hradit zvyšující se náklady na dopravu, která je pro ně z hlediska kvality života zásadně důležitá. Prosazujeme zvýšení rodičovského příspěvku pro rodiče pečující o děti do 4 let, který se nezvyšoval více než 3 roky, zatímco inflace za tu dobu stoupla téměř o 30 procent.

A rovněž jde o návrhy na pomoc našim důchodcům – o zvýšení velmi nízké základní složky důchodu, o zavedení minimálního důchodu na úrovni aktuální minimální mzdy pro všechny osoby, které mají na důchod zákonný nárok – a také o nastavení spravedlivého systému valorizací důchodů, který dosud velmi poškozuje nízkopříjmové důchodce.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…