Přijde změna, která nebude příjemná. Energetik Beran předpovídá zdražování elektřiny a nedostatek v souvislosti s vývozem do Německa

19.12.2018 22:15 | Zprávy

ENERGETICKÉ OKÉNKO HYNKA BERANA Výprodej elektřiny versus dotace, tak v kostce popisuje stav na trhu s elektrickou energií v České republice energetik a bývalý tajemník Pačesovy komise Hynek Beran. Elektřina začíná zdražovat a podle Beranových odhadů to v následujících letech bude dvou až trojnásobně. V případě neočekávaných situací to však skokově může být i více. Problémem je podle Berana vývoz elektřiny z České republiky do Německa, který se podle jeho předpokladů bude zvyšovat spolu s tím, jak Němci začnou odstavovat své jaderné elektrárny. „Kolik by asi zbylo rohlíků v českých hypermarketech, když by se tuzemským producentům vyplatilo je dovézt a prodat do Německa,“ demonstruje své předpovědi na praktickém příkladu.

Přijde změna, která nebude příjemná. Energetik Beran předpovídá zdražování elektřiny a nedostatek v souvislosti s vývozem do Německa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nezávislý expert v oblasti energetiky Hynek Beran

Chystá se zdražování elektřiny. Jaký je nejčernější scénář, který vidíte a to třeba i do let příštích?

Musíme si uvědomit, že současný stav je nepřirozený. Je to souboj dotací na jedné straně a výprodeje na straně druhé. Vyprodávána je elektřina ze zařízení, která byla postavena za minulého režimu s poměrně nízkou cenou primární suroviny: tedy u nás v podobě uhlí. Dotována jsou na druhé straně zařízení obnovitelná a to nikoliv pouze u nás, ale hlavně v Německu.

Jaké to má dopady?

V důsledku toho u nás spolu na trhu s elektřinou soutěží všichni, kdo nestaví nová zařízení, tedy subjekty, které dostávají peníze odjinud. Ovšem když do té ceny elektřiny zahrnete i cenu výstavby jakéhokoliv energetického zařízení, nejenom jaderného, ale třeba i plynového nebo uhelného, tak cena té elektrické energie je zhruba dvojnásobná. A to ještě nepočítám jakýkoliv úrok. Tudíž, když to spočítáme i s ním, tak spravedlivá cena té komodity je dvou až trojnásobná. Takže to je takový přirozený scénář, na který bychom se měli připravit. A pomalu už se zdražovat začíná. Musíte k tomu ovšem připočítat, že to není jen cena té komodity, ale i distribuce těch drátů. Ovšem zajímavý by byl scénář, když by ta elektřina z nějakého důvodu nebyla.

I to je možné?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…