SSSR nám vydrancoval uran, v 90. letech tu byl „Klondajk“, teď Babišovi rostou dotace. Lithium? To je takto, říká poslanec Pirátů a jaderný inženýr Třešnák

06.08.2019 12:44 | Zprávy

POLOČAS HORKÉHO ROKU „Velkou část našich občanů trápí exekuce, ve kterých jsou prakticky likvidovány celé rodiny. Rostoucí ceny bydlení, růst ceny energií. Čím blíže k Praze, tím lépe se lidé mají. Ale Česká republika není jen Praha, ale i například Karlovarský kraj nebo Ústecký kraj. Lidé mají pocit, že stát na ně zapomněl, a z toho pramení i ty rozdílné volební výsledky nebo pocit připomínající rčení ‚sytý hladovému nevěří‘,“ všímá si v rozhovoru pro ParamentníListy.cz poslanec Petr Třešňák (Piráti), bývalý starosta Mariánských Lázní, který pracoval sedm let v jaderné energetice. Vysvětluje, proč je Česko dle něj fosilní skanzen, či že výběr Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise ignoroval demokratické volby.

SSSR nám vydrancoval uran, v 90. letech tu byl „Klondajk“, teď Babišovi rostou dotace. Lithium? To je takto, říká poslanec Pirátů a jaderný inženýr Třešnák
Foto: Piráti
Popisek: Petr Třešňák (Piráti)

Módní trend boje za záchranu planety, respektive za řešení takzvané klimatické krize, dorazil i do České republiky. Je letošní či loňské horké počasí argumentem pro to, abychom čistili náš průmysl od „uhlíkové stopy“ a omezovali sami sebe, třeba i ve spotřebě masa?

Nenaskakoval bych hned jen na horké počasí, ale vzal to více ze široka. Snižování uhlíkové stopy nejen průmyslu, ale i další lidské činnosti rozhodně smysl dává. Naopak nedávají smysl argumentační obraty „proč to nedělat“. K diskusi však je samozřejmě to, kde se má začít a co má největší přínos nejen pro omezení uhlíkové stopy jako takové, ale také pro další zmírňování dopadů našeho žití na životní prostředí. Nejsou to jen prázdné fráze, protože věřím, že všichni snad chceme čistější a zdravější životní prostředí a každý by měl přemýšlet jaký svět chce zanechat našim dětem. Tedy jaký vzduch budou dýchat, jakou vodu budou pít (pokud vůbec ještě voda bude), zda nebudou trpět astmatem a alergickými reakcemi a obecně jakou budou mít kvalitu života.



Vy jste k tomu uvedl, že Česko je fosilní skanzen. Proč si to myslíte?

Stále je naše hospodářství příliš závislé na fosilních palivech i jejich těžbě a od vlády neslyšíme oficiální termíny ukončení „doby uhelné” jako v sousedním Německu. Provozovatelé uhelných bloků se stále opírají o výjimky z limitů, na které si nechtějí nechat sáhnout, o samotné těžbě a limitech těžby nemluvě. Laxně zde přistupujeme i k elektromobilitě nebo budování vysokorychlostních železnic, které mají být běžným dopravním prostředkem v cestování na středně dlouhé vzdálenosti, nikoliv něco futuristického a nedostupného, jak se k tomu staví naše současná vláda.

Jsme z dlouhodobého hlediska – při velikosti naší země – velmoc v produkci automobilů, ale ve vývoji a inovacích zaostáváme. Náš stát nepřipravuje dobré podmínky pro to, abychom se technologicky mohli přenést do 21. století. V oblasti e-governmentu jsme podle ročenky OSN čtvrtí nejhorší v rámci EU.

Jste jaderný inženýr. Jaká je podle vás budoucnost jaderné energetiky?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Jak jste spokojen s vyšetřováním bitcoinové kauzy?

A je pravda, že jste jako senátoři chtěli po nové ministryni dokumenty jako je soudní rozhodnutí, e-maily úředníků a zápisy ze schůzek a komunikaci s advokátem Tomáše Jiřikovského, a že vám je nedodala? Jak na vás nejen samotná kauza, ale hlavně celé vyšetřování působí? Já moc nevěřím tomu, že se d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …