Nejprve mi dovolte, abych vám poblahopřál k úspěchu v evropských volbách. Po bývalém šéfovi Frontexu Fabrice Leggerim, esejistce Malice Sorelové a bývalém policistovi Matthieu Valetovi jste další známou osobností francouzského veřejného života, která se připojila k Národnímu sdružení vedenému osmadvacetiletým Jordanem Bardellou, mnohými označovaným za vycházející politickou hvězdu. Co vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do politiky?
Rozhodl jsem se, že si nejprve vybuduji profesní legitimitu a odbornost, než vstoupím do politiky. Zdálo se mi, že kontext je vhodný pro převzetí moci Národním shromážděním a táborem suverenistů. Fakta mi zřejmě dávají za pravdu. Pokud to nebude v roce 2024, stane se tak v roce 2027.
Již dlouho se spekuluje, že ve Francii existuje skupina takzvaných Les Horaces, tedy vysoce postavených státních úředníků, kteří sympatizují s pravicovou politikou Marine Le Penové. Odhady se různí, podle některých je členů této skupiny pouhých 28, podle jiných jich je kolem 150 a trpělivě čekají, až se Le Penová ve volbách dostane k moci. Je vám něco takového známo?
Kruh Les Horaces tvoří asi třicet stálých, věrných a neměnných členů. Pocházejí z vyšší státní správy a z některých velkých soukromých společností. Jejich schopnosti jsou velmi různorodé a vzájemně se doplňují. Je to takový kotel plný nápadů. Ale nakonec jsou to Marine Le Penová a Jordan Bardella, kdo určují strategii. V případě převzetí moci se Horaces stanou náborovým místem.
Když se mluví o „tajné skupině státních úředníků, kteří podporují určitou politiku“, myslíte si, že ve Francii existují vysoce postavení lidé, kteří si své názory raději nechávají pro sebe, aby se vyhnuli problémům?
Ve Francii je omezena svoboda projevu, zejména u vysokých úředníků, kteří mají blízko k suverenistickým myšlenkám. Pokud se o jejich angažovanosti dozvíme, může být profesní kariéra členů Horaces zablokována. Z tohoto důvodu Horaces s Marine Le Penovou diskutují diskrétně, bez publicity.
V nedávných volbách do Evropského parlamentu jasně zvítězila vaše strana Rassemblement National, která získala více než 31 % hlasů, a na druhém místě se s velkým odstupem umístilo hnutí L'Europe Ensemble, které má blízko k prezidentu Macronovi (14,6 %). Komentátoři v evropských médiích v souvislosti s výsledkem francouzských voleb často používají výrazy jako „vzestup krajní pravice“. Jaký je váš názor na tuto otázku? Jedná se skutečně o vzestup „krajní pravice“?
Pojem „krajní pravice“ je absurdní. My nejsme extremisté. Navíc existuje extremismus středu, radikalismus středu; je to například evropský federalismus; je to ideologie nadřazenosti Evropské unie nad národními státy. Extremisté nejsou ti, které za ně považujeme! Myslím, že evropské volby byly pro mnohé Francouze výzvou k probuzení: Bez národa není demokracie možná.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta