Tajný kruh elit kolem Le Penové. Jeho člen pro PL: Extremisté? Je to jinak

26.06.2024 4:44 | Rozhovor

O jejich existenci dlouho kolovaly jen různé domněnky. Zájmová skupina Les Horaces má být sdružením příslušníků francouzské elity, kteří podporují Marine Le Penovou, ale z různých důvodů zatím preferují anonymitu. S triumfem Národního sdružení (RN) Marine Le Penové v nedávných eurovolbách se ale situace mění. Novým europoslancem je i místopředseda Francouzské rady pro bezpečnost železnic (EPSF) Pierre Pimpie. „Kruh Horaces tvoří asi třicet stálých, věrných a neměnných členů. Pocházejí z vyšší státní správy a z některých velkých soukromých společností,“ prozradil Pimpie, sám dlouholetý vysoký státní úředník. Doposud prý mohla veřejně známá příslušnost k této skupině znamenat kariérní stopku. Dnes se ale věci mění – spekuluje se o tom, že hned několik nových europoslanců RN patří mezi členy této skupiny.

Tajný kruh elit kolem Le Penové. Jeho člen pro PL: Extremisté? Je to jinak
Foto: Repro YouTube
Popisek: Marine Le Pen

Nejprve mi dovolte, abych vám poblahopřál k úspěchu v evropských volbách. Po bývalém šéfovi Frontexu Fabrice Leggerim, esejistce Malice Sorelové a bývalém policistovi Matthieu Valetovi jste další známou osobností francouzského veřejného života, která se připojila k Národnímu sdružení vedenému osmadvacetiletým Jordanem Bardellou, mnohými označovaným za vycházející politickou hvězdu. Co vás vedlo k rozhodnutí vstoupit do politiky?

Rozhodl jsem se, že si nejprve vybuduji profesní legitimitu a odbornost, než vstoupím do politiky. Zdálo se mi, že kontext je vhodný pro převzetí moci Národním shromážděním a táborem suverenistů. Fakta mi zřejmě dávají za pravdu. Pokud to nebude v roce 2024, stane se tak v roce 2027. 

Již dlouho se spekuluje, že ve Francii existuje skupina takzvaných Les Horaces, tedy vysoce postavených státních úředníků, kteří sympatizují s pravicovou politikou Marine Le Penové. Odhady se různí, podle některých je členů této skupiny pouhých 28, podle jiných jich je kolem 150 a trpělivě čekají, až se Le Penová ve volbách dostane k moci. Je vám něco takového známo?

Kruh Les Horaces tvoří asi třicet stálých, věrných a neměnných členů. Pocházejí z vyšší státní správy a z některých velkých soukromých společností. Jejich schopnosti jsou velmi různorodé a vzájemně se doplňují. Je to takový kotel plný nápadů. Ale nakonec jsou to Marine Le Penová a Jordan Bardella, kdo určují strategii. V případě převzetí moci se Horaces stanou náborovým místem.

Když se mluví o „tajné skupině státních úředníků, kteří podporují určitou politiku“, myslíte si, že ve Francii existují vysoce postavení lidé, kteří si své názory raději nechávají pro sebe, aby se vyhnuli problémům?

Ve Francii je omezena svoboda projevu, zejména u vysokých úředníků, kteří mají blízko k suverenistickým myšlenkám. Pokud se o jejich angažovanosti dozvíme, může být profesní kariéra členů Horaces zablokována. Z tohoto důvodu Horaces s Marine Le Penovou diskutují diskrétně, bez publicity.

V nedávných volbách do Evropského parlamentu jasně zvítězila vaše strana Rassemblement National, která získala více než 31 % hlasů, a na druhém místě se s velkým odstupem umístilo hnutí L'Europe Ensemble, které má blízko k prezidentu Macronovi (14,6 %). Komentátoři v evropských médiích v souvislosti s výsledkem francouzských voleb často používají výrazy jako „vzestup krajní pravice“. Jaký je váš názor na tuto otázku? Jedná se skutečně o vzestup „krajní pravice“?

Pojem „krajní pravice“ je absurdní. My nejsme extremisté. Navíc existuje extremismus středu, radikalismus středu; je to například evropský federalismus; je to ideologie nadřazenosti Evropské unie nad národními státy. Extremisté nejsou ti, které za ně považujeme! Myslím, že evropské volby byly pro mnohé Francouze výzvou k probuzení: Bez národa není demokracie možná.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Šebesta

Mgr. Jan Tecl, MBA byl položen dotaz

Nemyslíte, že je třeba pomoc hlavně lidem, ne bankám?

Dobrý den, můžete mi vysvětlit, jaký smysl mají poplatky za předčasné splacení hypoték? Proč trestat ty, co se chtějí a mají možnost se zbavit dluhů? Vždyť banky na úrokách i tak dostávají dost a žadatelé, hlavně mladí, mají dost problémů s tím vůbec na hypotéku dosáhnout, tak proč jim ještě ODS a T...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skoro nejméně CO2 v historii. Vědec Kalenda rozbořil Green Deal

12:00 Skoro nejméně CO2 v historii. Vědec Kalenda rozbořil Green Deal

Několik českých vědců se podepsalo pod prohlášení, jímž se na veřejnost obracejí s cílem demaskovat …