Útočí, protože jim to nejde. ,,Babišův zaplacený průzkum”: Šéf STEM Hartl Pirátům a SPOLU

14.09.2021 6:12 | Rozhovor

Místo toho, aby se zamyslely, proč jim průzkumy nevycházejí, jak chtějí, propadají koalice Piráti/STAN a SPOLU agresi. Tak sociolog Jan Hartl, předseda správní rady agentury STEM, reaguje na útoky na poslední průzkum své společnosti ze strany obou koalic. Hnutí ANO dle něj roste proto, že veřejnost neví, co spojená opozice proti Andreji Babišovi vlastně chce. Hartl garantuje, že pirátská nařčení o „penězích za procenta“ jsou nepravdivá.

Útočí, protože jim to nejde. ,,Babišův zaplacený průzkum”: Šéf STEM Hartl Pirátům a SPOLU
Foto: repro Youtube
Popisek: Sociolog Jan Hartl, předseda správní rady STEM

V neděli byly oznámeny výsledky dvou předvolebních průzkumů, vašeho STEM pro televizi CNN Prima NEWS a agentury Data Collect pro Českou televizi. Nejvíce pozornosti na sebe strhla čísla pro hnutí ANO. Váš průzkum mu přisoudil 32,4 procenta, zatímco konkurence jen 25 procent. Co za tím docela značným rozdílem může být?

Důvodů může být několik. Ale nejprve bych chtěl zdůraznit, že mě výzkum Data Collect potěšil. A to z toho důvodu, že ukazujeme na stejného pravděpodobného vítěze voleb, ukazujeme stejný počet stran, které by se dostaly do Parlamentu, a navíc máme úplně stejné pořadí stran, které by se do Parlamentu dostaly. To je hodně veliká shoda. Tomu číselnému rozdílu my sociologové přikládáme podstatně menší váhu, než mu přikládají novináři. Vezmete-li jedno osamělé číslo a srovnáte ho s jiným, tak máte zdánlivě velký rozdíl, ale musíte rozumět tomu, jak se ty výzkumy provádějí a co všechno ukazují.

Na co tedy ukazují aktuální výsledky výzkumů vašeho STEM?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …