Útočí, protože jim to nejde. ,,Babišův zaplacený průzkum”: Šéf STEM Hartl Pirátům a SPOLU

14.09.2021 6:12 | Rozhovor

Místo toho, aby se zamyslely, proč jim průzkumy nevycházejí, jak chtějí, propadají koalice Piráti/STAN a SPOLU agresi. Tak sociolog Jan Hartl, předseda správní rady agentury STEM, reaguje na útoky na poslední průzkum své společnosti ze strany obou koalic. Hnutí ANO dle něj roste proto, že veřejnost neví, co spojená opozice proti Andreji Babišovi vlastně chce. Hartl garantuje, že pirátská nařčení o „penězích za procenta“ jsou nepravdivá.

Útočí, protože jim to nejde. ,,Babišův zaplacený průzkum”: Šéf STEM Hartl Pirátům a SPOLU
Foto: repro Youtube
Popisek: Sociolog Jan Hartl, předseda správní rady STEM

V neděli byly oznámeny výsledky dvou předvolebních průzkumů, vašeho STEM pro televizi CNN Prima NEWS a agentury Data Collect pro Českou televizi. Nejvíce pozornosti na sebe strhla čísla pro hnutí ANO. Váš průzkum mu přisoudil 32,4 procenta, zatímco konkurence jen 25 procent. Co za tím docela značným rozdílem může být?

Důvodů může být několik. Ale nejprve bych chtěl zdůraznit, že mě výzkum Data Collect potěšil. A to z toho důvodu, že ukazujeme na stejného pravděpodobného vítěze voleb, ukazujeme stejný počet stran, které by se dostaly do Parlamentu, a navíc máme úplně stejné pořadí stran, které by se do Parlamentu dostaly. To je hodně veliká shoda. Tomu číselnému rozdílu my sociologové přikládáme podstatně menší váhu, než mu přikládají novináři. Vezmete-li jedno osamělé číslo a srovnáte ho s jiným, tak máte zdánlivě velký rozdíl, ale musíte rozumět tomu, jak se ty výzkumy provádějí a co všechno ukazují.

Na co tedy ukazují aktuální výsledky výzkumů vašeho STEM?

My jsme říkali, že v tuto chvíli je stále kolem 35 procent lidí nerozhodnutých. Dokonce se v našich datech ukazuje, že čím víc se blíží termín voleb, tím více té nerozhodnosti přibývalo. A pak záleží na tom, jakým způsobem pomocí indikátorů, které máme, odhadujeme nebo neodhadujeme to, jak se nakonec rozhodnou ti, kteří říkají, že ještě váhají. Obrázek STEM je obrázek lidí, kteří v tuto chvíli mají dostatečně velkou jistotu, že půjdou k volbám a koho budou volit. A protože hnutí ANO má relativně pevný voličský kmen a také ODS má pevné „skalní voliče“, tak samozřejmě ty naše výsledky tohle odrážejí.

V červnu mělo ANO podle výzkumu STEM 27 procent, v následném 31 procent a nově tedy 32,4 procenta. Co stojí za vzestupem favorita voleb?

Nerad bych spekuloval. Ale nezdá se mi, že by za tím vzestupem byl nějaký geniální marketingový tah. Spíš si myslím, že hnutí ANO a konkrétně Andreji Babišovi hraje do karet jistá stagnace, která je vidět u obou koalic. Za obzvláště závažné pokládám to, že koalice, které jsou vlastně novum v naší předvolební situaci, podle mě nedostatečně vysvětlily smysl svých koalic kromě toho, že chtějí získat více procent hlasů, co jsou jejich klíčové shodné body, jaké jsou jejich plány krátkodobé, střednědobé, dlouhodobé, kde budou hledat kontakt s nejbližšími dalšími volebními subjekty a tak. Lidi tyto věci zajímají a odpovědí na ně nedostaly příliš mnoho. Takže si myslím, že koalice nedostály – zejména koalice PirSTAN – očekávání, které ještě před nějakým časem vzbuzovaly.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Kalousek

Dobrý den, vy na jednu stranu děkujete Kalouskovi, že stranu vybudoval, ale na druhou stranu ho odmítáte dát na kandidátku. Není to od vás tak trochu pokrytecké a neuctivé vůči němu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

13:00 Orbán jedná, aby lidé jako já nemuseli umírat, říká Matěj Gregor

„Mám tušení, že jednání Viktora Orbána se nazývá diplomacie a je skvělou alternativou k tomu, aby li…