Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

24.06.2024 12:55 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížíme se velké válce? I k tomu se vyjádřil politolog Zdeněk Zbořil. A Green Deal, který nám teď vnucují? „Pamatuji si ze střední školy mapu stalinského přetváření přírody, po několika letech dehonestovaného. To dnes zesměšňované poručíme větru dešti bylo míněno vážně a stejně vážně kritizováno. Zakrátko opět resuscitováno jako zelená ideologie. Abych nebyl podezírán, že útočím na dnešní „zelený fanatismus“, připomínám, že jsem ještě četl články o zeleném nacismu, jehož propagandistou byl dlouholetý člen Hitlerovy administrativy Walter Darré. Jakmile se z toho, většinou z dobrého úmyslu, stala ideologie, dobré úmysly byly zapomenuty,“ vzpomíná.

Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Tak budeme nejspíš moci volit korespondenčně. Respektive naši krajané v zahraničí. Sněmovna to schválila. Opozice v tom vidí účelovost. Obáváte se, že půjde o „salámovou metodu“ a nakonec se prosadí korespondenční hlasování i na území ČR? 

Dnes je s pomocí soudní moci, vč. té nejvyšší ústavní, možné „zorganizovat“ cokoli a bude to oslavované jako typický projev existence „právního státu“. Toho, nebo takového, který se bude líbit komisařům a komisarkám v Bruselu. To, že jsou volby projevem občanské nezávislosti, symbolickým projevem jejich osobní, jedinečné vůle, dokonce jedním z posledních projevů za časů Rychetského a jím nestoudně projevené soudcovské zvůle, tedy omezení této vůle, je jen jedním z dalších kroků omezování práv a svobod občanů. Nezdá se to sice dnes být některým z nás, kteří ještě pamatujeme, jak se volilo nevolilo před „revolučním rokem“ 1989, mimořádně nebezpečné. Jde jen o trochu deformovaný slavnostní projev příslušnosti k občanské společnosti, ale ještě se dá dýchat. Naši krajané v zahraničí jsou různí a jinak je oslovují ti, kteří za nimi dojíždějí na jejich srazy v různých zemích světa, jinak ti, kteří si myslí, že jim byly lichtenštejnské majetky konfiskované neprávem, jinak ti, kteří přemýšlejí, zda nejsou krajany, kterým by se jim mohly kompenzovat majetkové ztráty způsobené prezidentskými dekrety po druhé světové válce.

Když se některým našim krajanům daří dostávat se za úplatu k akademickým hodnostem, dnes chápaným jako aristokratické epiteton, proč by tomu nemohlo být i jinak? Když volím, jsem občanem a mám stejná občanská práva v zahraničí jako na území ČR, i kdybych se do svých krajů jezdil jen podívat tehdy, kdy bude příležitost něčeho výhodně, třeba za znehodnocenou minci, nabýt. Známe to z let konfiskací za třicetileté války, z doby druhého nevolnictví v době pozdější, z let osvíceného absolutismu a dalších let po něm následujících. A konec konců, ani v letech privatizace a restitucí se to nedělalo jinak.

Samozřejmě nesmíme ani zapomenout, kdo a jak bude sčítat hlasy, jaké budou možnosti jejich součty kontrolovat a jaká bude občanská odpovědnost těch, kteří tak budou činit. Nemusíme se hned strašit „salámovou metodou“, o které mluvíte, ale i vláda pětikoalice jednou skončí a jejich nástupci budou mít jistě podobné nápady. Nejenom autoritářští domýšlivci, ale i mírní anonymní byrokrati se určitě nebudou vzdávat třeba jen malých omezení občanů ve prospěch politické byrokracie a již dnes uvažují o tom, jaký bude jejich další krok.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Velice pěkná analýza, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesafec , 24.06.2024 15:36:02
Pouze nesouhlasím se vztahem předchozího režimu k přírodě. ČSSR byla tehdy v situaci, kdy se snažila zabezpečit soběstačnost ve všech oblastech strategické produkce, tedy i v potravinách. Proto se tehdy velmi přísně chránila zemědělská půda a lesy. Dnes je to, přes všechny ekologické proklamace zcela naopak. Zemědělská půda se ve velkém likviduje (budování montoven, velkoskladů, stalitních městeček, ....). Pamatuji si, jak VŠ studenti v hnutí Brontosaurus jezdili vysazovat nový lesní porost. Byly to příjemné brigády a mladí tam získávali vztah k přírodě.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

23:59 Primitivové s jadernými zbraněmi. Ona to dnes není žádná sranda, říká spisovatel Junek

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Každá nová válka bude jistě strašná, o tom nelze pochybovat ani na moment. Jestli…