Zdravý rozum zastřený nehorázným platem v eurech, tlumočníky, vlastní důležitostí a bezplatnými letenkami! Daniela Kovářová mluví o nákaze lidí pracujících pro EU

22.07.2017 14:33 | Zprávy

ROZHOVOR „Není úkolem státu říkat občanovi, že má zdravě jíst a sportovat, nosit reflexivní pásky nebo helmy na kolo, či jak má vychovávat děti,“ vysvětluje někdejší ministryně spravedlnosti a advokátka Daniela Kovářová. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekla, že o tom, co je pro ni dobré, si chce rozhodnout sama. Došlo i na Evropskou unii, jejíž nákaza prý zasáhne každého, kdo se přisaje k jejímu bezednému prsu, a příčinou jejího zániku se stane neschopnost vidět nákazu.

Zdravý rozum zastřený nehorázným platem v eurech, tlumočníky, vlastní důležitostí a bezplatnými letenkami! Daniela Kovářová mluví o nákaze lidí pracujících pro EU
Foto: Archiv VR
Popisek: JUDr. Daniela Kovářová

Česká eurokomisařka Věra Jourová poskytla rozhovor německému deníku Neue Osnabrücker Zeitung. Česká politička pohrozila Polákům odebráním evropských dotací. Dolní komora polského parlamentu totiž schválila zákon, jenž v podstatě podřizuje nejvyšší soud Polska ministerstvu spravedlnosti. Jde podle vás o útok na demokracii?

Z veřejných zdrojů v České republice lze vyčíst jen kusé informace a takřka všechny komentáře jsou subjektivní. Pokud vím, zákon „jen“ mění mechanismus sestavování Národní soudcovské rady odpovědné za chod justice. Úsloví „útok na demokracii“ je fráze, kterou lze lehce zneužít pro libovolné cíle. Kritizovat rozhodnutí zákonodárců jako útok na demokracii považuji proto za manipulaci s dosud známými fakty.

Soudcovská rada i mechanismus jejího ustavení je výsostně politickou otázkou, stačí se podívat na posledních deset let debat o jejím zřízení u nás. Kdo jiný než politikové by měl o politických otázkách rozhodovat, navíc procesem parlamentním, tedy povýtce legitimním? Politická vůle k jejímu ustanovení v České republice zatím chybí. A vidíte – neexistenci soudcovské rady také neposuzujeme jako útok na demokracii.

Jourová prohlásila: „Jestliže vezmeme v potaz, že země EU získávají dotace jdoucí z kapes evropských daňových poplatníků, musíme trvat na dodržování základních pravidel a pravidel právního státu. Neumím si představit, že by němečtí nebo švédští daňoví poplatníci chtěli financovat zrod diktatury v jiné zemi Evropské unie.“ Souhlasíte s tím?

Rozumím tomu, že některá polská rozhodnutí nejsou v Bruselu přijímána s nadšením, nicméně navzdory tomu zatím nelze tvrdit, že Polsko přechází od demokracie k diktatuře. Zjevně si Brusel bude muset zvyknout na to, že o některých věcech si budou členské státy rozhodovat samy a po svém. Koneckonců Česká republika je na tom v jiných oblastech podobně. Neměli bychom tedy upírat našemu sousedovi tatáž práva, jež chceme využívat sami.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“

K příčinám bytové krize a jaké řešení nabízí STAČILO! hovoří lídr hnutí za Plzeňský kraj Vítek Proko…