Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci

22.09.2019 7:20

ROZHOVOR „Jsem přesvědčen, že někdo donutil policisty, aby žádali o vydání premiéra dva měsíce před volbami,“ říká v rozhovoru lidovec, zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek. Kauza Čapí hnízdo podle něj ukazuje nutnost upravit zákon o státním zastupitelství a zlepšit kontrolní mechanismy, které v tomto případě nefungovaly správně. Čtyři roky prý nebylo na kauze co vyšetřovat. Výrok prezidenta Miloše Zemana o případné abolici pro premiéra Andreje Babiše považuje za vzkaz nejvyššímu státnímu zástupci, aby se nenechal ovlivnit politickým ani jiným tlakem.

Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek
reklama

Státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Jaký je váš názor na výsledek vyšetřování?

Pokud vím, tak jsem byl asi jediný, kdo vůči tomu vyšetřování a především vůči tomu obvinění těsně před volbami měl výhrady. Zároveň jsem se několikrát vyjádřil, že podmínky evropských fondů jsou nastaveny tak, že téměř každý, kdo je čerpal, a to ministr, starostové, hejtmani a tak dále, tak jsme se vždy museli přizpůsobovat něčemu, co se nám nelíbilo, ale jinak bychom se k těm penězům nikdy nedostali. A i kdyby to byla jenom vývěsní cedule určitého rozměru, která byla v předpisu anebo něco jiného, malého, tak se všichni samozřejmě přizpůsobovali.

Nemluvím o tom, jak morální, či nemorální celá věc je. Ale je jisté, že jsem ze zevrubné znalosti jaksi příliš nevěřil tomu, že by se mohlo jednat o trestný čin. Zkrátka udělal něco, aby vyhověl předpisům a pak to zase po vypršení udržitelnosti změnil. Mnozí, kterým se dotační titul nehodí do dění záměru, ale peníze chtějí využít, se podřídí po dobu udržitelnosti a pak to mění. Ten závěr bude asi spravedlivý.

Anketa

Souhlasili byste, kdyby prezident Zeman zastavil stíhání premiéra Babiše?

86%
14%
hlasovalo: 19719 lidí

V každém případě k přezkoumání ještě dojde ze strany státního zastupitelství. Prezident Miloš Zeman se nechal slyšet, že v případě obnovení stíhání Andreje Babiše udělí abolici. I přes svá vyjádření v minulosti…

Myslím si, že šlo spíše o vzkaz prezidentovu jmenovci, neboli o vzkaz nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, a to proto, že je vystaven především veřejnému tlaku, kdy ulice – bez znalosti věci – volá, ale nejen v případě Babiše, ale i v mém případě a v dalších. Mnozí na ulici se tváří, že přesně vědí, kdo je gauner a kdo ne, a tlačí na něj, co má udělat. A vytváří se v tom veřejném prostoru dojem, že když státní zástupce nebude rozhodnutí rozporovat, tak je podjatý a špatný a podobně. Ačkoliv zase naopak ten, kdo má být nestranný, je nejvyšší státní zástupce.

Do toho všeho je zde zákon o státním zastupitelství, kterého pochopitelně státní zástupci využívají. Chtějí pro sebe nastavit co nejlepší podmínky, to znamená, aby měli co nejvíce peněz, aby byli úplně nezávislí, aby ty peníze dostávali, i kdyby vůbec nepracovali, a aby je dostávali, když dělají chyby, které státu přinášejí miliardy ztrát.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Pochopitelně je jasné, že státní zástupce, ale i premiér, jsou ve velmi nepříhodné situaci, protože státní zástupce může zkomplikovat premiérovi život, to všichni víme. Zároveň bojuje za to, aby zákon byl pro ně co nejpřívětivější, byť je z mého pohledu nespravedlivý, neboť má být vyrovnaný – tedy práva státních zástupců mají být vyrovnána. Možná prezident při vědomí těchto věcí vzkázal Pavlu Zemanovi, že pokud by řádně neodůvodnil své rozhodnutí a učinil politický krok, prezident udělá jiný politický krok. Ano, může to být i takto.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Beru to tedy jako vzkaz prezidenta Zemana státnímu zástupci Zemanovi – faktem ale je, že by měl svou profesionalitu prokázat právě v  nezávislosti. To znamená, že pokud by tam viděl chybu, nechť ji řádně odůvodní a pak to bude v pořádku.

Když se na celou kauzu Čapího hnízda podíváte, i na délku vyšetřování, na načasování a tak dále, změnila tato kauza nějakým způsobem váš náhled, jak v České republice fungují podobné procesy?

Potvrdila mé osobní zkušenosti se státními zástupci. Potvrdila to, že zákon o státním zastupitelství musí být napsán tak, aby státní zástupci byli osoby významně kontrolované. Což nyní zákon zabezpečuje až na to, že z mého pohledu kontrolní složky nepracují správně. Tedy existuje dohled – je dozorující státní zástupce, pak je dohledový státní zástupce a ještě je dohled nad dohledem, takže tito špatně pracují. Zkrátka mnozí nadřízení nechávají pracovat státní zástupce bez kontroly a také nevyžadují osobní odpovědnost za chyby. To znamená: musí se zpracovat řádný systém, aby státní zástupce byl nezávislý, ale zároveň aby nesl odpovědnost za závažné chyby a provinění.

Na tomto příkladu se jasně ukazuje, že to byl hlavně případ politický, protože se táhl čtyři roky, přitom čtyři roky na tom není co vyšetřovat. Jenže ono se všem hodí – včetně státních zástupců, aby zde měli vyklepaného premiéra i vyklepaného ministra spravedlnosti. Na to byl nejlepší Pospíšil, ten byl vyklepaný úplně ze všeho, aby o něm nenapsali jednu chybnou větu, takže takový ministr se státním zástupcům líbil, ale to si každý z nás přeje – mít šéfa bez kontroly a tak dále. Z tohoto pohledu tento případ ukazuje znovu, jak dobře musí fungovat státní zastupitelství a jeho kontrola.

Domníváte se, jak se stále opakuje a diskutuje, že je u nás možné objednat si trestní stíhání? Jaká je vaše zkušenost?

Vzhledem k tomu., že se ukázalo – a nakonec to vyřkl Nejvyšší soud, že se věci děly v neprospěch Jiřího Čunka, tak jsem pochopitelně ze své zkušenosti přesvědčen, že se někdo s někým domluvil, a stejně tak jsem přesvědčen, že někdo donutil policisty, aby žádali o vydání premiéra dva měsíce před volbami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nastoupí do Bílého domu Biden s ideoložkou Harrisovou... Ján Čarnogurský podporuje Trumpa, jinak má obavy

20:41 Jestli nastoupí do Bílého domu Biden s ideoložkou Harrisovou... Ján Čarnogurský podporuje Trumpa, jinak má obavy

ROZHOVOR Ján Čarnogurský, někdejší premiér SR, ministr vnitra a ministr spravedlnosti, v rozhovoru p…