Že by nikdo neměl hodnotit rozhodnutí soudu? Tak to ne! Expremiér se tvrdě pustil do pražského soudu, který to teď „zavařil“ Babišovi

25.04.2020 19:04

ROZHOVOR „Pravicová opozice včetně Pirátů naprosto selhala. Přicházela pouze s populistickými návrhy, kde se snažila přebíjet vládní návrhy svojí větší velkorysostí,“ komentuje aktuální dění bývalý premiér a předseda sociální demokracie Jiří Paroubek, podle kterého opozice jen poštěkává a nic rozumného nepřináší. Kromě opozice nešetří kritikou ani směrem k Ministerstvu průmyslu a obchodu, zatímco vládu celkově za její postup chválí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také řekl, že rozhodnutí soudu o zrušení některých vládních opatřeních považuje za špatné.

Že by nikdo neměl hodnotit rozhodnutí soudu? Tak to ne! Expremiér se tvrdě pustil do pražského soudu, který to teď „zavařil“ Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády České republiky Andrej Babiš jednal s premiéry zemí Visegrádské skupiny. Mimořádné pracovní jednání se zaměřilo především na aktuální situaci v souvislosti s výskytem koronaviru v Evropě
reklama

Městský soud v Praze rozhodl, že některá opatření vlády kvůli koronaviru nebyla vydána v souladu se zákonem...

Špatné rozhodnutí soudu. Poslouchal jsem doktora Martina Balíka v ČT24, jak řekl, že by nikdo neměl hodnotit rozhodnutí soudu, ale soudci jsou také lidé. Je třeba tyto záležitosti hodnotit, protože jde o rozhodnutí, které komplikuje situaci lidem, vládě a následně také soudům, protože pokud tyto věci dojdou důsledků, budou znamenat tisíce žalob ze strany podnikatelů na stát. Vzpomínám na jednu starou římskou zásadu: Fiat iustitia, et pereat mundus – Budiž spravedlnost, i kdyby měl zhynout svět!

Soud by neměl dělat takové rozhodnutí v demokratické zemi, protože to zkomplikuje situaci nejen exekutivě a vládní moci, ale především lidem. Pokud by vláda neudělala, co udělala, a nedostala by pandemii u nás pod kontrolu – a dostala ji naprosto pod kontrolu se zhruba dvěma stovkami mrtvých, což nemá v přepočtu na sto tisíc obyvatel v Evropě obdoby, když to porovnáme s jinými zeměmi – tak to mělo nějaký účel a smysl.

Soud ve svém rozhodnutí formuluje, že dal vládě čas do 27. dubna, aby měla možnost opatření přijmout v zákonné formě. Vláda pak urychleně reagovala uvolněním opatření. V rozsudku navíc soud říká, že chápe opatření i jejich použití, ale je nutné je učinit v zákonné formě. Jde tedy o pochybení formální...

Anketa

Přispěla parlamentní opozice pozitivně k řešení koronavirové krize v ČR?

3%
97%
hlasovalo: 29941 lidí
Právě, že je to formalistní pohled ze strany soudu. Soud říká, že vláda postupovala správně, jinými slovy, že postupovala věcně správně, akorát že to nedokázala zúřadovat, jak měla. To znamená, že celý proces proběhl podle jiných paragrafů, tedy podle nouzového zákona, a to je formalistní pohled. Já už bych to nechal právníkům, protože nemá smysl se tím zabývat.

Je to stejně nesmyslné a špatné rozhodnutí, jako bylo rozhodnutí Rychetského Ústavního soudu na podzim 2009, kdy de facto zrušili vyhlášené sněmovní volby, čímž zrušili ústavní zákon, což Ústavnímu soudu vůbec nepřísluší. Zcela protiústavní rozhodnutí na základě podání jednoho člověka, tak jako v tomto případě, úplná obdoba.

Jste tedy spokojen s postupem a strategií vlády během pandemie?

Pokud jde o stránku ochrany zdraví a životů, vláda postupovala věcně velmi správně. Jestli udělala nějaké dílčí chyby, nebo jestli dělá nějaké chyby ministerstvo, mám na mysli například Ministerstvo průmyslu a obchodu ve vztahu k podnikatelům, to je jiný příběh. Ale tohle myslím, že vláda udělala dobře, a soud vlastně říká, že to měla dělat podle jiného zákona.

Co plán rozvolňování vládou. Objevovala se diskuse, proč některé provozovny otevírají hned, jiné později. Premiér se už nechal slyšet, že zvažují urychlení ještě během května. Jak v tom uvolnění postupovat? Zrychlit, zpomalit, nechat to na epidemiolozích?

Je potřeba se jednak opírat o odborná hlediska epidemiologů, ale také především o zdravý rozum. Jestli v tuto chvíli konstatují odborníci, a vláda to jistě velice dobře vnímá, že pandemie koronaviru u nás je pod kontrolou, tak se z toho dá vyvodit, že je možné otevírat všechny stránky společenského život rychleji, než se zatím předpokládalo, a možná je ještě urychlit v průběhu května. Nevím, proč se to dělá etapově, ale asi to nějaký smysl má. Nemám všechny informace, ale když jsme se dali touto cestou, tak je správné v ní pokračovat. K tomu nastala situace, že je možné věci urychlit.

Fotogalerie: - V odběrovém stanu

Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...
Odběry na COVID 19 pokračují. Byli jsme se podívat...

Schodek rozpočtu vyrostl na 300 milionů korun, jak oznámila ministryně financí Alena Schillerová. Domníváte se, že částka bude stačit?

Aby mohl mít někdo spočítáno na kalkulačce nebo počítači, zda schodek bude 300 miliard, 240 miliard nebo 380 miliard, je věštění z křišťálové koule. Vláda chce mít určitou jistotu v určitých položkách, ale zcela nepochybně jsem přesvědčen, že nevyčerpá celou tuto částku schodku státního rozpočtu, který bude nakonec schválen.

Nevylučuji, že vláda ho ještě navýší, ale domnívám se, že by se měla zabývat – když ne pro tento rok, tak pro rok příští – otázkou, jak upravit daňový systém. Přeci není možné, aby ze země odcházelo 300 miliard korun dividend. Domnívám se, že by bylo rozumné, aby část z dividend, které odcházejí do ekonomik jiných států, zůstala v zemi. Řešením by mohla být například mimořádná daň z dividend, které jsou vyváženy z republiky ve výši patnácti procent. Například na dividendách z minulého roku by to znamenalo 45 miliard.

To by se státu velice hodilo a v nejbližších třech, čtyřech letech by s takovou věcí měl stát přijít. Stejně jako s progresivním zdaněním právnických, ale také fyzických osob. Domnívám se, že je za dané situace, když všechny tyto osoby s vyššími příjmy chtějí pomoci od státu, vhodné, že by také státu měly něco vrátit.

Jaké je tedy vaše hodnocení vlády ve způsobu pomoci směrem k živnostníkům a podnikatelům?

Anketa

Byl Mirek Topolánek dobrý politik?

3%
97%
hlasovalo: 26087 lidí
Panuje v tom, když budu slušný, velmi nepřehledná situace. Došlo k několika vážným chybám. Především mám na mysli, že programy v tuhle chvíli nefungují, což je dáno úzkým hrdlem Českomoravské záruční a rozvojové banky. Šlo o chybu ministra průmyslu, že přišel s návrhem, aby tyto programy zúřadovávala malá bančička, která není personálně vybavena, a není ani zavedena technicky. Od začátku měly dohody se státem úřadovat velké české komerční banky tak, aby se pomoc k podnikatelům dostala co nejrychleji, zejména těm malým a středním firmám. V tomto mimořádném ekonomickém stavu, kdy řada firem nemá vůbec příjmy nebo jen malou část předchozích příjmů, nikdo ze šéfů a majitelů firem nemůže pracovat bez rezerv. Musí mít nějakou rezervu a nemůže kvůli tomu říci, že po čtrnácti dnech zbankrotuje. To by byla špatná vizitka firmy.

Samozřejmě zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu mohlo zařídit, aby se pomoc podnikatelům dostala rychleji, a tato vážná systémová chyba jde na vrub ministra průmyslu, který je nesporně schopný člověk, ale tohle nezvládl. A pak samozřejmě způsob, jakým byla nezvládnuta pomoc pražským podnikatelům. Ve chvíli, kdy stát vypisoval program pomoci pro mimopražské podnikatele z evropských peněz, tak měl mít identický program připravený také pro pražské podnikatele, ale tím zdrojem financí programu měl být státní rozpočet. To je další vážná chyba Ministerstva průmyslu a obchodu. Je třeba ty věc oddělovat.

Zvládnutí po zdravotní stránce, ochraně zdraví, lidských životů, to bylo bezvadné. Od počátku bylo zřetelné, že vláda chce ochránit životy lidí, což neučinily všechny vlády. Jsou představitelé státu, kteří říkají, že pro ně lidské životy nemají takovou cenu, jako funkce hospodářství, takže česká vláda šla touto cestou zcela správně. Nikoliv však v oblasti výkonu pomoci zejména podnikatelům a v rychlosti poskytnutí peněz lidem, protože si zřejmě někteří ministři nejsou vědomi, jaká vlastně je sociální situace v zemi. Vysoké procento lidí nemá žádné rezervy, čtvrtina lidí má rezervy na jeden až dva měsíce a další čtvrtina lidí má rezervy na maximálně čtvrt roku. To není žádná hitparáda. Navíc je třeba, aby zaměstnanci byli placení.

Zmínil jste některá opatření v rámci ekonomické krize a mluvil jste podobně jako opoziční politici, když s nimi hovořím. Tedy kritizujete podobné věci. Jak sám vnímáte roli opozice v rámci krize? Navrhuje některá opatření a zlepšení, na druhou stranu sama čelí osočením, že se v době krize zabývá hodnocením vlády, což nyní není namístě.

Opozice úplně selhala. Pravicová opozice včetně Pirátů naprosto selhala. Pokud s něčím přicházela, tak přicházela pouze s populistickými návrhy, kde se snažila přebíjet vládní návrhy svojí větší velkorysostí. A na druhé straně zase Senát, který je většinově složený z pravicových stran, tak nepodpořil možnost navýšení schodku státního rozpočtu, nad těmito věcmi zůstává rozum stát. Já si jen přeji, aby se takoví nezodpovědní politici záhy nestali politiky vládními. Přes všechny chyby, které udělalo například ministerstvo průmyslu, vláda svůj úkol zvládla velmi dobře. Opozice jen poštěkává, ale nic rozumného nepřináší.

Byl to ale například návrh opozice, aby se ošetřovné rodičům zvedlo z 60 na 80 procent platu. Vláda návrh nejdříve odmítla, aby ho týdny později sama navrhla a přijala. Platí to, podle vás, o opozici plošně?

Určitě ne, jsou návrhy, které jsou rozumné, ale nemohu říci, že by se mi líbil takový přístup opozice. Všichni víme, co česká pravice dělala třeba v roce 2010, kdy hrozila státním bankrotem, a teď přebíjí všechny návrhy vlády s tím, že jsou nedostatečné, mělo by se přidat, neplatit DPH anebo až po novém roce... stát také nevydrží všechno. Nemá tak široká záda, jak si tito nekvalifikovaní lidé ze strany opozice, v podstatě ekonomičtí analfabeti, myslí.

Počítáte mezi tyto populistické návrhy i návrh Tomia Okamury, který chtěl na jednání Sněmovny zařadit vyhlášení referenda o vystoupení z Evropské unie?

To je folklór. Tomio Okamura se snaží působit na nějaké voliče, naštěstí snad na malou menšinu voličů a nedomnívám se, že tohle je dnes na pořadu dne. Dnes se také Evropská unie zabývala obrovskou pomocí 27 členským zemím včetně České republiky. Mělo by v první fázi jít asi o bilion eur a já doufám, že významná část těchto peněz půjde České republice. A doufám, že to nebudou poslední peníze, které České republice z Evropské unie půjdou.

Nosíte respirátor, nebo roušku?

Nosím roušku, dostal jsem ji od známých.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Euroblbost, úplně pokroucená logika. Chceme takovou čuňárnu? Markéta Šichtařová překládá do normální řeči hezké bruselské fráze o pomoci

15:44 Euroblbost, úplně pokroucená logika. Chceme takovou čuňárnu? Markéta Šichtařová překládá do normální řeči hezké bruselské fráze o pomoci

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Během koronakrize se posunul slovník. Místo slova dotace či půjčka se z…