Bohumín: Další zateplování bytových domů

22.04.2021 7:35

Ani koronavirová doba nepřerušila postupné zateplování městských bytových domů v Bohumíně. Radnice se aktuálně pouští do omlazení nízké zástavby v Husově, Seifertově a Vrchlického ulici. V květnu se dočkají i nájemci v Žižkově ulici a s vylepšením podmínek bydlení se počítá i v Bezručově ulici. Letos město za investice do svého bytového fondu zaplatí zhruba 120 milionů korun, z toho 25 milionů půjde do zateplování.

Bohumín: Další zateplování bytových domů
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Přestože téměř letní teploty vystřídalo sněžení, kroupy a nakonec vytrvalý déšť, kolem bytových domů v centru města vyrůstá lešení. Nízkou cihlovou zástavbu mezi radnicí a parkem Petra Bezruče čeká zateplení a další práce, které zvýší komfort bydlení. „V celém vnitrobloku počítáme také s rekonstrukcí střech a balkónů. Dojde i k výměně balkonových oken a generální opravě hromosvodu,“ uvedla zastupující vedoucí odboru správy domů bohumínské radnice Kateřina Pálková. Jak dodala, modernizace se projeví i ve vstupních prostorech domů. „Nájemci se mohou těšit na nové vstupní dveře a celé zvonkové tablo, zajistíme i terénní úpravy před obytnými domy,“ upřesnila. Za stavební práce zaplatí město téměř 22 milionů korun, měly by být hotovy do konce září.

S obdobnou proměnou dvou bytových domů, která jim zajistí nižší energetickou náročnost, počítá radnice i v Žižkově ulici nedaleko evangelického kostela. Tady práce začnou v květnu a skončí v srpnu, městskou pokladnu budou stát 4,3 milionů korun. „Letos ještě proběhne výměna stupaček studené a teplé vody v Bezručově ulici 1144 a 1145, u prvního z domů chceme také opravit balkóny. Modernizace by se měla uskutečnit během léta, přesnou cenu budeme znát až po ukončení výběrového řízení,“ doplnila Pálková.

Do hromadných oprav městských domů investuje město už řadu let. „Loni nám do rekonstrukce bytového fondu citelně zasáhl koronavirus, stavebním firmám chyběli zahraniční pracovníci, proto se začátek zateplování v některých případech zpozdil. Přesto se během šesti měsíců podařilo zrekonstruovat pět cihlových domů ze šedesátých let na křižovatce ulic Čs. armády, Okružní a třídy Dr. E. Beneše. Za práce jsme zaplatili 17 milionů korun,“ připomněl místostarosta Bohumína Igor Bruzl s tím, že opravou prošel i dům 852 na třídě Dr. E. Beneše.

Bohumín vlastní 4 275 bytů a je největším poskytovatelem bydlení ve městě. V opravách svých domů bude pokračovat i v příštím roce. „Ačkoliv jsme v podstatě na začátku letošních investic, už vytipováváme další domy, které potřebují regeneraci. Na řadu by tak měly přijít objekty ve Štefánikově a Masarykově ulici a na třídě Dr. E. Beneše,“ dodal místostarosta. Město plánuje vyměnit výtahy ve třech domech v Bezručově ulici a do budoucna chystá projekty na modernizaci bytového fondu v Mládežnické, Dělnické, Palackého a Nerudově ulici, omlazením by měl projít i jeden objekt v Partyzánské ulici.

Kromě průběžného zateplování se Bohumín rozhodl investovat do obří proměny dvou historických bytových lokalit. První z nich je rekonstrukce bývalé dělnické kolonie v Okružní ulici za zhruba 130 milionů korun. Ta odstartovala na jaře letošního roku. Ze 64 původních bytů s lokálním vytápěním vznikne 52 dvou až čtyřpokojových bytů s vnitřním zateplením, které budou napojeny na centrální vytápění. Zájemcům je radnice nabídne ve veřejných licitacích v roce 2022. „Kompletní přestavbou za 30 milionů korun procházejí už od loňského května dva bývalé domy s pečovatelskou službou ve Slezské ulici vedle Domova Cesmína ve Starém Bohumíně. Modernizace zcela změní vnitřní dispozice domů a navrátí jim atraktivní fasádu v původní historické podobě,“ informoval Bruzl. I tady město počítá s nabídkou jedenácti nových bytů formou licitace, a to už v letošním roce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hodonín: Český červený kříž nabízí finanční pomoc k obnově střech

17:34 Hodonín: Český červený kříž nabízí finanční pomoc k obnově střech

Český červený kříž je jednou z organizací, které se intenzivně zapojily do okamžité i následné pomoc…