Bohumín: Opravený Národní dům si už v neděli poprvé prohlédne veřejnost

05.09.2015 10:40

secesní dům ve Starém Bohumíně, který po druhé světové válce dostal jméno Národní dům a teď je z něj opět hotel a restaurace Pod Zeleným dubem, se po dvouleté rozsáhlé rekonstrukci za 52 milionů korun poprvé představí veřejnosti. Už v neděli 6. září přivítá první návštěvníky při dni otevřených dveří. Vstup je zdarma.

Bohumín: Opravený Národní dům si už v neděli poprvé prohlédne veřejnost
Foto: mesto-bohumin.cz
Popisek: Bohumín

Lidé si budou moci jedinou secesní budovu v Bohumíně prohlédnout formou komentovaných prohlídek. Ty budou probíhat od 9 do 17 hodin. Skupiny s maximálně 25 lidmi budou domem korzovat v půlhodinových intervalech se začátkem vždy v půl a v celou. Projdou suterénem, restaurací, hotelovou částí i zázemím a ve společenském sále uvidí dokument o rekonstrukci objektu. Prohlídky zajišťuje městská agentura K3 Bohumín. K vidění budou také výstavy týkající se starobohumínských zvonů, meandrů Odry či poutního místa.

„Restauraci uvedeme do provozu až v druhé polovině září, ale v den otevřených dveří nabídneme hostům kávu, limonádu i naše speciální pivo Oderberg. To pro nás vaří rodinný minipivovar ze Skřečoně. Věříme, že návštěvníky potěší také sladká maličkost jako pozornost z naší domácí hotelové kuchyně,“ uvedl manažer hotelu a restaurace Pod Zeleným dubem Krzysztof Gawliczek.

Nefiltrovaný nepasterizovaný 12° ležák Oderberg získal jméno podle dobového pojmenování Bohumína. V logu piva Oderberg je starý hraniční most přes Odru (původní název Jubilejní most císaře Františka Josefa) s pohledem na Starý Bohumín, kde se secesní dům Pod Zeleným dubem nachází. V souvislosti s pivem chystají provozovatelé hotelu a restaurace v jeho suterénu také populární pivní lázně.

Vlastní logo má i samotný hotel s restaurací. Vévodí mu dub, který podle historických pramenů stával a rostl ve dvoře objektu. S logem se návštěvníci setkají na mnoha místech, například na pivních podtáccích, otvírácích, příborech a dalších doplňcích interiéru i exteriéru. Nechybí ani v kovaném oplocení dvorní části hotelu.

Jediná secesní budova v Bohumíně je památkově chráněna od února 2006. Zchátralou památku odkoupilo město od soukromého majitele v roce 2008 za 6,5 milionu korun. Generální obnova začala v říjnu 2013. Její součástí i archeologický průzkum, který probíhal v suterénu a ve dvoře. Dům teď má původní šedou fasádu a zelená okna. Opět je zde restaurace a hotel se sálem, v  přízemí vyrostlo infocentrum, v suterénu bude fungovat muzeum.

Náročná přestavba přišla město na 52 milionů korun. Vzalo si na to zvýhodněný úvěr z dotačního programu Jessica. „Úroková sazba je přitom mimořádně výhodná, jen 0,2 procenta. Na úrocích zaplatíme pouhých 800 tisíc korun,,“ sdělil starosta Petr Vícha s tím, že Bohumín byl vůbec první v ČR, kdo úvěru z EU využil na rekonstrukci kulturní památky.

Národní dům pochází z roku 1907. Už od 17. století ale stával na jeho místě zájezdní hostinec. Pak zde vyrostl secesní hotel s restaurací, který se původně jmenoval „Grüner Baum“ (Zelený strom). Až po druhé světové válce byl ale přejmenována na Národní dům. Místní mu však neřeknou jinak než "Pod Zeleným". Památka proto dostala staronové jméno - dům Pod Zeleným dubem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Brno: Česká pošta a magistrát otevřely první třípřepážkovou poštu Partner

11:17 Brno: Česká pošta a magistrát otevřely první třípřepážkovou poštu Partner

V Brně v Orlí ulici byla slavnostně otevřena první třípřepážková pošta Partner v České republice. Pr…