Nejvíce uklízečů v reflexních vestách v rámci ČR mají v Bohumíně od loňského roku. Do té doby zaměstnávali přes stovku nezaměstnaných. Pak se ale město ve spolupráci s úřadem práce cíleně zaměřilo na lidi z ubytoven a počet uklízečů ještě zdvojnásobilo. „Peníze od státu by lidé z ubytoven stejně dostali, ale ve formě dávek, takže z výchovného hlediska je lepší, když musí ráno vstát do práce a zasloužit si je jako většina z nás. Město jejich činnost nestojí téměř nic,“ říká starosta Bohumína Petr Vícha.
Mzdu a pojištění totiž veřejně prospěšným platí stát, a to prostřednictvím úřadu práce. Ten může na jedno pracovní místo VPP přispět až 13 tisíc korun včetně pojištění. VPP v Bohumíně obvykle pobírá minimální mzdu, a to 9,2 tisíce korun. „Město platí pouze pracovní pomůcky a oblečení, dozorce a také likvidaci odpadu, který při úklidu města seberou,“ doplnil starosta. Dodal, že vloni město vynaložilo na jejich činnost 3 miliony korun, letos počítá se stejnou částkou.
Roční náklady na úklid Bohumína stojí radnici další 4 miliony korun. Veřejně prospěšní s ním technickým službám značně pomáhají. Bohumín mají rozdělený do rajónů. Například lokalita u vlakového nádraží se uklízí už od pěti ráno. Čety v reflexních vestách se pohybují od centra až po městské části. Uklízejí kolem kontejnerů i kanálové vpusti. Kromě toho sekají trávu, denně likvidují černé skládky, sbírají bioodpad nebo čistí koryta potoků. Vloni například zbavili sedimentů skřečoňský potok nebo Mlýnku v městské části Šunychl. Podílejí se také na vyklízení městských půd, sklepů i bytů. Pomáhají i s úklidem školních dvorů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mesto-bohumin.cz