Břeclav se obrací ke své historii

01.01.2022 13:35 | Tisková zpráva

Nápady pro Břeclav v rámci participativního rozpočtu vyhrál koncept panelů s historickými snímky. Vítězný návrh s názvem Proměny v čase získal ve finálním hlasování prostřednictvím Mobilního rozhlasu 67 hlasů, na druhém místě skončil se 13 hlasy projekt vybudování nového veřejného pítka v centru města.

Břeclav se obrací ke své historii
Foto: breclav.org
Popisek: Pohled na Břeclav

Předkladatelkou vítězného projektu „Proměny v čase – Instalace panelů s historickými snímky Břeclavi“ je Michaela Raclavská se spolunavrhovatelkami Sárou Strmiskovou, Kateřinou Brhelovou a Terezou Židelovou. Podle projektu si Břeclav za dobu své existence prošla mnoha architektonickými i urbanistickými změnami, kterých stojí za to si povšimnout. Autorky proto chtějí na zajímavá místa instalovat panely s historickými snímky daných míst včetně komentáře. Panely budou stát na vybraných místech přibližně na stejném úhlu pohledu, ve kterém byla místa vyfocena. Některé části Břeclavi zůstaly stejné, některé se v čase hodně změnily. Předpokládané náklady projektu jsou 99.617 Kč.

„Náměty a nápady na zlepšení života ve městě financujeme z tzv. participativního rozpočtu. Peníze jsou nyní limitovány částkou 100 tisíc korun, která není moc vysoká. Ukázalo se, že o projekty s nápadem je zájem. Proto jsme se rozhodli pro příští rok vložit do participativního rozpočtu dvakrát tolik, takže zájemci budou mít k dispozici 200 tisíc korun,“ přiblížil místostarosta Richard Zemánek další záměry vedení města. „Považujeme za důležité, aby měli občané možnost podílet se na věcech veřejných. Chceme, aby o věcech ve svém okolí mohli rozhodovat obyvatelé sami, proto jsme vyčlenili část rozpočtu města a dali lidem možnost rozhodnout, kam chtějí finance investovat,“ doplnil místostarosta Zemánek.

Návrhy bylo možné podávat v průběhu roku 2021 a projekty mohl předložit každý obyvatel s trvalým bydlištěm v Břeclavi nebo právnická osoba se sídlem ve městě. Maximální částka 100 tisíc vyčleněná pro participativní rozpočet zahrnuje náklady na vlastní realizaci, stejně jako nezbytné náklady na související dokumentaci. Garantem výzvy je Zdravé město.

Participativní rozpočet je jednou z forem účasti veřejnosti na rozvoji města. Do procesu jsou zapojeni přímo občané města. Ti předkládají své návrhy projektů, do kterých by chtěli investovat z rozpočtu města. O předložených návrzích potom občané hlasují, Výsledkem několika kol hlasování je rozhodnutí o vítězném projektu, který bude v následujícím roce realizován. Cílem je zlepšení kvality života ve městě a zvýšení podílu občanů na tvorbě města a změnách ve svém okolí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

7:37 Zlín: Škola na Okružní se i nadále pyšní přívlastkem „volejbalová“

ZŠ Okružní na Jižních Svazích se stále pyšní přívlastkem Partnerská škola Českého volejbalového svaz…