Brno: Chcete Josefa? Maketa sochy stojí před radnicí, názory na ni se různí

14.07.2018 9:37

Maketa sochy panovníka Josefa II. stojí na Dominikánském náměstí. Tento prostor před Novou radnicí nyní opravují stavbaři. Po jeho rekonstrukci by tam mohla být například bronzová socha Josefa II.

Brno: Chcete Josefa? Maketa sochy stojí před radnicí, názory na ni se různí
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát
reklama

Názory se ale různí. Přestěhovat tam Josefa, nebo pořídit jiné dílo? Lidé mohou hlasovat v anketě prostřednictvím  webu ZDE.

Anketa je součástí snahy pro nejvhodnější řešení, které hledá společně město Brno, Kancelář architekta města a městská část Brno-střed (více ZDE). Zda tedy bude socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti před radnicí, rozhodnou Brňané.

Osvícený Habsburk a svérázný císař Josef II., který zrušil nevolnictví a spoustu klášterů, cestoval inkognito po své říši a v českých zemích mluvil s lidmi jejich mateřštinou, měl v Brně svůj velký fanklub, hlavně z řad Němců. Ti mu v 80. letech 19. století postavili monumentální pomník na Moravském náměstí. Na podstavci jej doplnily ještě dvě alegorické sochy, a to muž představující obchod a průmysl a žena ztvárňující toleranci.

Památník od Antona Breneka však nepřečkal zrod Československa. Jako symbol habsburské moci jej v roce 1919 strhli čeští legionáři. Nějakou dobu ležel zakopaný na jatkách v Křenové, pak se dostal do zahrady brněnské fakulty architektury a po rekonstrukci černovické psychiatrie do jejího parku. Josef II. se totiž zasloužil i o zlepšení péče o lidi duševně nemocné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orlová: Nová technologie zaručí na zimním stadionu kvalitnější ledovou plochu

21:49 Orlová: Nová technologie zaručí na zimním stadionu kvalitnější ledovou plochu

V loňském roce bylo zimnímu stadionu dopřáno odvlhčení haly proto, aby vlastnosti ledové plochy byly…