Brno: Panelák na Lomené 48 se využije pro sociální bydlení a sdílené ubytování

04.11.2020 15:45

Bývalá ubytovna a univerzitní kolej v samostatně stojícím panelovém domě na Lomené 48 v městské části Brno-jih najde nové využití. Rada města Brna schválila investiční záměr, na jehož základě bude objekt využíván pro sociální bydlení a sdílené ubytování.

Brno: Panelák na Lomené 48 se využije pro sociální bydlení a sdílené ubytování
Foto: brno.cz
Popisek: Brněnský magistrát

Dům z konce osmdesátých let, jehož vlastníkem je nyní město Brno, má osm nadzemních podlaží a suterén a je v něm 40 ubytovacích jednotek velikostí 1+1, 1+2 a 1+3. Celkové dispoziční řešení bytů nelze zásadně měnit vzhledem k nosné železobetonové konstrukci stěn.

„Stavba má po kompletní revitalizaci sloužit k trvalému bydlení seniorů, osob s pohybovým postižením, mladých dospělých či matek s dětmi a jako chráněné bydlení,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková a informovala o rozsahu plánovaných prací: „Byty, které mají nová okna a otopná tělesa, lze v současném stavu obývat, jsou ale morálně a materiálově zastaralé. Proto se stávající bytová jádra demontují, dispozice se upraví a sociální vybavení se celkově zmodernizuje. V některých jednotkách se budou odstraňovat panelové příčky z důvodu zajištění potřebných podlahových ploch. Kromě vnitřních úprav je plánována oprava střechy, zateplení obvodového pláště a kompletní rekonstrukce lodžií. Vymění se výtah, který bude splňovat požadavky na bezbariérový provoz, ze stejného důvodu proběhne úprava hlavního vstupu.“ Součástí investice bude i rekonstrukce domovní kotelny. Nynější zdroje tepla budou vyměněny za ekologické kotle, napojené do komína, který zůstane stejný, pouze se drobně opraví. Současně se chystá i výměna ohřívačů teplé vody, které výkonově nevyhovují.

Samotný dům stojí na pozemcích města Brna. „Ale vzhledem k tomu, že je objekt součástí areálu odborného učiliště, je nutné vybudovat příjezdovou komunikaci z ulice Pompovy i nezbytná parkovací stání včetně přemístění současného chodníku a nově instalovat veřejné osvětlení, což si vyžádá majetkoprávní vypořádání pozemků s Jihomoravským krajem,“ dodal náměstek pro sociální oblast Robert Kerndl.

Předpokládané investiční náklady jsou necelých 120 milionů korun. Začátek stavebních prací lze očekávat v průběhu roku 2022.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

13:05 Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

Smíchovská lávka, jejíž část loni Mladá Boleslav zachránila před sešrotováním, je nyní oficiálně maj…