Brno posílá do místní firmy s unikátní technologií výzkumníka ze zahraničí

07.10.2016 15:16 | Zprávy

Špičkový indický akademický pracovník rozšíří na jeden rok řady výzkumníků firmy Phonexia. Pomůže jí zdokonalit trénování umělé inteligence, která umí automaticky přepisovat řeč do textu. Společnost jej zaměstnává díky penězům z programu KTPI. Brno jeho prostřednitvím jako první město v České republice podporuje pronikání zahraničního know-how do místních firem.

Brno posílá do místní firmy s unikátní technologií výzkumníka ze zahraničí
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

V moravské metropoli bude rok působit Bhargav Pulugundla z Language Technologies Research Center, které funguje pod univerzitou International Institute of Information Technology v indickém Hajdarábádu. Instituce patří k tamní špičce technologických akademických pracovišť. Indický specialista na zpracování řeči má jako zadání urychlit proces tvorby rozpoznávače jazyků.

„Pro každý nový jazyk či dialekt je potřeba trénovat nový rozpoznávač neboli umělou inteligenci schopnou přepsat řeč na text. Trénujeme jej i pro specifická zvuková prostředí jako je například ruch ulice. Nyní nám to trvá desítky dní, klidně dva měsíce. Doufáme, že využitím nových přístupů, na kterých bude Bhargav pracovat, to dokážeme více než pětkrát zrychlit a získat tím náskok před konkurencí,“ vysvětluje výkonný ředitel Phonexie Michal Hrabí a dodává, že Bhargav Pulugundla podle referencí i výsledků patří k nejnadanějším postgraduálním studentům na zmíněné univerzitě.

Spolupráci brněnské firmy s indickým vědcem umožňuje program Knowledge Transfer Partnership International (KTPI), který propojuje jihomoravské firmy se studenty či absolventy zahraničních magisterských a doktorských studií. To vše za aktivní podpory školitelů z mateřských výzkumných organizací. „Přítomností nadaného studenta či absolventa se zrychlí zavádění inovací a firma posílí svou pozici na trhu. Chtějí-li být místní společnosti skutečně globálně úspěšné, musí se naučit získávat know-how na nejlepších světových pracovištích,“ uvádí ředitel JIC Jiří Hudeček. S myšlenkou projektu přišel právě JIC, který se o jeho průběh zároveň stará.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plzeň opravila kapličku svatého Jana Nepomuckého

7:14 Plzeň opravila kapličku svatého Jana Nepomuckého

Kompletní rekonstrukcí prošla výklenková kaplička svatého Jana Nepomuckého na Karlovarské ulici na L…