Brno se připojí ke svazku obcí, které chtějí snižovat produkci emisí CO2

30.08.2017 15:17

Rada města Brna na svém dnešním jednání doporučila zastupitelstvu schválit připojení města Brna k Paktu starostů a primátorů. Tato iniciativa měst, obcí a Evropské komise vznikla krátce po přijetí tzv. klimaticko-energetického balíčku v roce 2008.

Brno se připojí ke svazku obcí, které chtějí snižovat produkci emisí CO2
Foto: Brno-stred.cz
Popisek: Nová radnice v Brně

Města a obce, které k tomuto paktu přistoupí, se dobrovolně zavazují ke snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o 40 %. Cílem je především zlepšit odolnost vůči lokálním dopadům klimatických změn.

K Paktu se již připojilo 7 526 měst a obcí v zemích Evropské unie. Z partnerských měst Brna jsou to například Vídeň, Stuttgart, Leeds nebo Utrecht.

„Díky připojení k Paktu starostů a primátorů získá město přístup ke zdrojům financování řady plánovaných projektů ze státních i evropských programů, které jsou přístupné pouze členům Paktu. Dále můžeme sdílet zkušenosti a příklady s ostatními signatáři v oblasti udržitelného rozvoje a udržovat kontakt s jinými městy EU, které mají stejné vize a ambice. V neposlední řadě město získá podporu pro systematický přístup k úsporám energií v řadě sektorů, což je pochopitelně spojeno také s úsporami nákladů v rozpočtu a snížením emisí oxidu uhličitého,“ přiblížil výhody připojení k paktu primátor Petr Vokřál.

V České republice se k Paktu starostů a primátorů připojilo 8 měst a obcí. Jsou jimi Ostrava, Liberec, Chrudim, Hlinsko, Jeseník, Litoměřice, Lkáň a Místní akční skupina Mezilesí. Zapojení do projektu podporuje také Ministerstvo životního prostředí, a to mimo jiné tím, že pomáhá s financováním zpracovávání Akčního plánu udržitelné energetiky a pořádáním Místních dnů pro energii.

Akční plán pro udržitelnou energii (SECAP) je klíčový dokument, který ukazuje, jakými kroky bude člen Paktu směřovat k dosažení svého závazku do roku 2030. Závazky Paktu pokrývají všechny oblasti místní správy. V rámci plánu se tedy město zaměří na čtyři klíčové sektory: obecní, terciární, obytný, dopravní.

„V posledních letech město podniklo řadu kroků, které směřují k efektivnějšímu nakládání s energiemi, úsporám nákladů i snižování emisí. Uskutečnila se řada projektů energetické renovace budov a také byl zaveden a rozšiřován systém energetického managementu v městských budovách,“ dodal Petr Vokřál.

V letošním roce byla zpracována tzv. uhlíková stopa za budovy Magistrátu města Brna. Snahou města tak bude snižovat hodnoty uhlíkové stopy a přispět ke zlepšení životního prostředí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.