Bruntál: Expozice přírody na zámku ve virtuální realitě

27.10.2021 17:58 | Tisková zpráva

Muzeum v Bruntále nabízí zcela novou moderní expozici. Jesenickou přírodu poznají návštěvníci muzea prostřednictvím rozšířené a virtuální reality. Je to krok směrem k moderním trendům v muzejnictví. Nová expozice vyšla na 5,3 milionu korun, které uhradil zřizovatel muzea – Moravskoslezský kraj.

Bruntál: Expozice přírody na zámku ve virtuální realitě
Foto: bruntal.net
Popisek: Náměstí města Bruntál

Expozice přírody na bruntálském zámku se po dvaceti letech od svého vzniku zásadně proměnila. Zmizely vypreparované exponáty živočichů umístěných do dioramat, tedy instalací evokujících reálné prostředí. Jesenickou přírodu teď návštěvníci muzea poznají prostřednictvím moderních technologií. „S tabletem či mobilem v ruce si díky rozšířené nebo virtuální realitě zblízka prohlédnete zvířata i rostliny. Moderní technologie tak umožní zajímavé zážitky, těsně vedle Vás projde divočák nebo můžete vidět, jak ze semínka vyroste dospělý vysoký strom. Moderní technologie jsou součástí běžného života, takže do muzea patří také. Navíc doufám, že tento způsob zaujme i mladou generaci a do muzea ji naláká,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že návštěvníci budou moci využít své vlastní mobilní zařízení, do kterého si přes QR kód nainstalují potřebnou aplikaci. V muzeu budou samozřejmě k zapůjčení také tablety.

„Právě kvůli půjčování tabletů je nutné, aby si návštěvnické skupiny, jako jsou například školní třídy či zájmové kroužky, rezervovaly návštěvu expozice předem. Jednotlivci si prohlídku předem objednávat nemusí, rezervace ale možná samozřejmě je. Věřím, že se nové moderní pojetí bude lidem líbit. Je to posun k nejmodernějším trendům v muzejnictví, které do budoucna plánujeme zavádět i v dalších krajských muzeích. Na prvky rozšířené reality se lidé mohou těšit například i v Kosárně v Karlovicích, ve které došlo k modernizaci expozice lesnictví a přírody,“ prozradil náměstek hejtmana Lukáš Curylo a doplnil, že novou expozici přírody pro Muzeum v Bruntále zhotovily společnosti PROFURE TECHNOLOGIES a YORD.

„Expozice s prvky moderních technologií umožní nově našim návštěvníkům nejen vizuální, ale i audio zážitek. Z pohledu zpřístupňování muzea tak lze hovořit o zlepšení přístupnosti pro zrakově postižené, protože expozice je nově obohacena právě o audiální výstupy,“ sdělila ředitelka Muzea v Bruntále Květoslava Málková.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český Krumlov: Rekonstrukce plynovodu v Tovární ulici se protáhne do jara

9:37 Český Krumlov: Rekonstrukce plynovodu v Tovární ulici se protáhne do jara

Práce na rekonstrukci plynovodu v Tovární ulici v Českém Krumlově stále pokračují. Společnost EG.D, …