Jednání s MVV začala v roce 2015, krátce po komunálních volbách. Jejich hlavním výsledkem je zatím to, že cena tepla přestala růst a začala postupně klesat. To je ale jen začátek dlouhodobého procesu.
„I po dílčích sníženích zůstává cena stále neakceptovatelně vysoká. Ukázalo se ale, že prostor pro snižování ceny existuje. Naše představa o dosažitelné ceně za 1 GJ je podstatně nižší, než s jakou zatím pracuje teplárna,“ uvádí statutární náměstek Jan Korytář.
Vývoj ceny tepla v Liberci
před 2015 750–900 Kč/GJ
2016 699 Kč/GJ
2017 672 Kč/GJ
V hospodaření teplárny jsou velké rezervy
Díky tomu, že je v Liberci postavená spalovna Termizo a teplo je v zásadě „odpad“, který vzniká při spalování komunálního odpadu, měla by být v Liberci logicky cena za teplo jedna z nejnižších, ale není. A to i přesto, že na výstavbu spalovny, která je dnes v soukromých rukou, přispěli daňoví poplatníci částkou celé 1,2 miliardy Kč. „Spalovna má v současné době dohodnutou cenu za teplo, které dodává do teplárny, podle nás nepřiměřeně vysoko. Tvrzení, že je to pro teplárnu výhodné, protože je to stále o něco levnější, než kdyby vyráběla teplo z plynu, neobstojí. Podle našich analýz víme, že kdyby Termizo nedodávalo teplo do teplárny, ale vyrábělo z něj elektřinu, tak by získalo z 1 GJ zhruba třikrát méně,“ vysvětluje Jan Korytář.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV