Ceny statutárního města Frýdku-Místku za loňský rok jsou uděleny

20.09.2016 8:31 | Zprávy

Zastupitelstvo města v červnu rozhodlo v souladu s Pravidly pro udělování Ceny statutárního města Frýdku-Místku udělit tuto cenu za rok 2015, včetně pamětního listu, uměleckého díla s motivem města Frýdku-Místku výtvarnice Gabriely Turkové a peněžního daru 20 000 Kč, těmto občanům Frýdku-Místku: - paní Olze Tlučkové, nar. 1921, za přínos v literární a kulturní oblasti (lidová básnířka). - panu Jaromíru Poláškovi, nar. 1961, za jeho badatelskou, literární, publikační, výzkumnou a další odbornou činnost týkající se města Frýdku-Místku. - panu Přemyslu Kubalovi, nar. 1973, za přínos v oblasti sportu (olympionik, reprezentant ČR v plážovém volejbalu).

Ceny statutárního města Frýdku-Místku za loňský rok jsou uděleny
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

K předání cen primátorem Michalem Pobuckým došlo u příležitosti Festivalu partnerských měst minulý pátek 9. září. Ocenění se zúčastnili osobně, pouze za Přemysla Kubalu, který v tu dobu bojoval i v 42 letech o titul mistra České republiky v plážovém volejbale, přebíral cenu otec Milan, který je sám paralympijským medailistou a pochválil syna, že „drží linii“.

Olga Tlučková
Letos pětadevadesátiletá jubilantka Olga Tlučková se narodila 10. září 1921 v Bruzovicích jako dcera Viktora Kocycha, vojáka z povolání. Oba rodiče byli velmi aktivní ve své obci. Právě Bruzovice a sousední Sedliště se staly místem životního příběhu Olgy Tlučkové a též inspirací pro její příští literární a výtvarnou činnost.

Ještě v předškolním věku začala vymýšlet první veršíky. Navštěvovala školu v rodné obci, pak ve Frýdku-Místku, v Českém Těšíně, Ostravě a v Brně, kde studovala Učitelský ústav ke vzdělání učitelek odborných škol pro ženská povolání. Jako mladá učitelka nastoupila v Jičíně v Čechách. Po válce požádala o přeložení do Frýdku-Místku. Pak byla zrušena škola pro ženská povolání, a proto další léta působila na jiných školách.

V roce 1954 ze školství odešla. Věnovala se nejen domácnosti a výchově dcery Jany, ale ve svém bydlišti v Sedlištích pomáhala při všech kulturních akcích. Jako výtvarnice se angažovala při pořádání výstav a školních akademií, kde uplatnila též dramaturgický talent. Malovala plakáty, pozvánky, pamětní listy, působila v národopisném souboru Sedlišťané, vystupovala s divadelními ochotníky. Slovem i kresbou zachytila okolní život i se svými spoluobčany z Bruzovic a Sedlišť. Nezapomněla na ně i po přestěhování do Frýdku-Místku. S manželem navštěvovala Olga Tlučková sedlišťský vlastivědný kroužek a klub důchodců, pak již sama po smrti manžela.

S klubem důchodců účinkovala na různých slavnostech nebo ve Frýdeckém zámku, psala kabarety, režírovala, dělala výpravu. Její vtipné rýmovačky, vesměs úsměvné, ale i kritické ve spisovné češtině a též v nářečí, tzv. ponašimu, se staly velmi populární zvláště u starší generace. Svými příspěvky bavila čtenáře různých občasníků, také posluchače rádia. Verše psala pro pobavení i poučení. Často je sama přednášela, např. na setkáních členů Literárního klubu Petra Bezruče nebo Matice Slezské, jejíž činnost pomáhala v roce 1990 obnovovat.
Laštinu paní Tlučkové obdivoval hudební skladatel, pedagog, dramatik a spisovatel Ilja Hurník, s jehož rodinou neúnavná seniorka udržovala písemné kontakty. Její básně v nářečí vyšly v humorné sbírce Sklodanky, sbírka básní, říkanek a písniček Z našeho kraja vyšla roku 2005. Matice Slezská vydala v roce 2011 další brožuru Slezské zemi, tentokrát s číslem XXIV, která nabídla tvorbu Olgy Tlučkové jako sbírku Slezsko jedna báseň.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litomyšl: Pátek co pátek pohádek svátek

7:17 Litomyšl: Pátek co pátek pohádek svátek

Litomyšl se opět mění v pohádkové město! Přijďte si užít 27. ročník Toulovcových prázdninových pátků…