Česká Lípa: Areál bývalého městského nádraží již patří městu

13.05.2021 16:01

Strategické pozemky v areálu bývalé železniční stanice Česká Lípa – město již vlastní město Česká Lípa. Dovršila se tak desetiletá snaha českolipské radnice tyto významné pozemky od Českých drah odkoupit. Nyní město čeká úklid celého území a zabezpečení bývalé drážní budovy.

Česká Lípa: Areál bývalého městského nádraží již patří městu
Foto: ceska-lipa.info
Popisek: Česká Lípa

Výkup pozemků o celkové rozloze cca 60 tis. čtverečních metrů rozkládajících se od ulice 5. května po ulici Partyzánskou schválili českolipští zastupitelé v květnu loňského roku za cenu 22,6 mil. Kč.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19647 lidí

Kupní cenu město uhradilo ve dvou splátkách, necelých pět milionů Českým drahám zaplatilo v loňském roce, zbylých necelých 18 milionů pak v roce letošním. Areál si již město v dubnu převzalo a v katastru je vedeno jako vlastník. Společně s pozemky pak Česká Lípa získala i bývalou drážní budovu, na kterou je vydán demoliční výměr.

„Celé získané území je ve velmi zanedbaném stavu, ekologická zátěž však byla odstraněna ještě před tím, než město získalo pozemky do majetku. Do konce května na místě naši pracovníci zahájí kompletní úklid, aby plochu zbavili největšího nepořádku. Zároveň také zabezpečíme drážní budovu tak, aby se do ní již nikdo nedostal a nedocházelo tak k dalšímu hromadění nepořádku. Po vyčištění celé plochy zde plánujeme provádět průběžné menší úklidy, abychom získaný majetek udržovali v dobrém stavu,“ popsala další kroky starostka České Lípy Jitka Volfová a doplnila, že demolici drážní budovy město chystá na příští rok.

V budoucnu se na místě počítá s tzv. polyfunkční zástavbou, tj. vybudováním prostor k podnikání i bydlení, a také s napojením městského dopravního okruhu na silnici I/9. Chystaná výstavba je v souladu s platným územním plánem. 
Poprvé se českolipské zastupitelstvo zabývalo výkupem těchto pozemků v roce 2010, tehdejší návrh kupní ceny ve výši 65 milionů korun ale zastupitelé nepřijali. Po zpracování průzkumu stupně staré ekologické zátěže území se kupní cena snížila na 53 milionů, ale ani tato cena nebyla pro zastupitele přijatelná.

„Díky řadě jednání se podařilo snížit kupní cenu tak, aby byla pro město přijatelná. Získané pozemky jsou cennou rozvojovou plochou, se kterou do budoucna počítáme,“ doplnila českolipská starostka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

21:44 Šumperk: Folklorní festival nahradí jednodenní slavnost

Milovníci folkloru se letos mohou opět těšit na Roztančenou ulici, v srpnu se po roční pauze opět sj…