České Budějovice: Byla pokřtěna unikátní kniha Poznatky a zážitky z Francie

18.10.2021 13:02 | Tisková zpráva

Slavnostní křest knihy Karla Hansy „Poznatky a zážitky z Francie“ se konal v sobotu 16. října 2021 v nové budově Jihočeské vědecké knihovny. Výjimečné akce se zúčastnil velvyslanec Francie v České republice J. E. Alexis Dutertre a starosta města Lorient Fabrice Loher. Za město pak 1. náměstek primátora Juraj Thoma a náměstek Ivo Moravec.

České Budějovice: Byla pokřtěna unikátní kniha Poznatky a zážitky z Francie
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

S návrhem na vydání unikátní publikace přišla Jihočeská knihovna a město jej rádo podpořilo. Partnerství s francouzským Lorientem má uzavřené už od roku 1997. Českobudějovický autor Karel Hansa v letech 1949 – 1950 zpracoval rukopis ze svých vzpomínek na cesty po Bretani v roce 1927, kde se věnuje právě Lorientu. Rukopis obohacený o unikátní fotografie byl dosud uložen v Jihočeské vědecké knihovně a zatím nikdy nevyšel tiskem. V roce 2018 nalezla rukopis v archivu Jihočeské vědecké knihovny PhDr. Zuzana Hájková a začala tak cesta k jejímu vydání.

Cestovatel a spisovatel Karel Hansa se narodil 25. 11. 1890 ve Vídni, zemřel 4. 6. 1967 v Praze. Dětství prožil v Českých Budějovicích. Podnikl řadu cest na Blízký východ, Jugoslávie a na Podkarpatskou Rus, ze kterých čerpal pro svou spisovatelskou práci.  V letech 1949-1950 pracoval na rukopisu svých vzpomínek na cestu po Francii. Jedná se o strojopis „Poznatky a zážitky z Francie, s mnoha obrázky vlastních a původních fotografií“. Větší část tohoto rukopisu je věnována cestě po Bretani z roku 1927, především se zde autor věnuje svému pobytu ve městě Lorient, a je doplněn řadou unikátních fotografií. Popis scén z běžného života a fotografická dokumentace jsou unikátní - i  pro město Lorient, které bylo na konci druhé světové války téměř srovnáno se zemí. Hansovy fotografie jsou tak v mnohých případech jedinečnou památkou na předválečné město.

Bretaňské město Lorient je od roku 1997 partnerským městem Českých Budějovic. Toto partnerství se projevilo především v roce 2002, kdy Budějovice zasáhly ničivé povodně a kdy mohli místní občané ocenit nezištnou pomoc, která byla iniciována v Lorientu. Jednalo se o finanční sbírku na rekonstrukci lávky pro pěší v Suchém Vrbném. I Jihočeská vědecká knihovna, citelně zasažená povodněmi, získala dar více než 200 francouzských knih do svého fondu.

Nyní se naskytla možnost svým způsobem poděkovat městu Lorient a jeho občanům vydáním knihy českého cestovatele a spisovatele Karla Hansy, který svými vzpomínkami a fotoaparátem zachytil město v jeho předválečné podobě, jež většina tamních zná snad jen prostřednictvím vzpomínek pamětníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sokolov: Pomoc se zbídačelými psy nabídl i útulek Vránov

19:53 Sokolov: Pomoc se zbídačelými psy nabídl i útulek Vránov

Policejní zásah odhalil nekontrolovaný chov psů v jednom z bytů činžovního domu v Mariánských Lázníc…