„Často poznáme již z prvního zběžného kontaktu s nemocným, že se o žilní trombózu nejedná, že ji charakter obtíží prakticky vylučuje. Nicméně vyšetření je téměř vždy nutné provést, nejen proto, že pacienti přichází s doporučením žádankou od odesílajícího lékaře, ale i proto, abychom rozptýlili jejich obavy,“ uvedl zástupce primářky Interního oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Martin Holý.
Problém podle MUDr. Holého spočívá také v tom, že bez sonografického vyšetření nelze žilní trombózu spolehlivě ani vyloučit, ani potvrdit. Z běžného vyšetření, které provádí lékař na základě prvního kontaktu, lze vyslovit více či méně důvodné podezření, ale samotné klinické vyšetření je nespolehlivé a k potvrzení diagnózy nedostačuje. Pokud takové podezření někdo vysloví, tak se obvykle musí provést ultrazvukové vyšetření, nebo je možné jako alternativu provést speciální krevní test, jehož spolehlivost ale ovlivňuje celá řada okolností.
Ultrazvukové vyšetření je speciálním výkonem, který na odděleních provádí vždy jen část lékařů, tedy nikoli každý. MUDr. Martin Holý je jedním z této nepočetné skupiny. „Trombóz významně nepřibývá, my každý rok zachytíme přibližně 400 pacientů s tímto onemocněním, významně ale narůstá množství pacientů s podezřením na trombózu, a tedy počet vyšetření. Těch v současné době provádíme okolo 2,5 až 3 tisíc ročně. Z tohoto poměru je patrné, že naprostá většina lidí, kteří přijdou s žádostí o vyloučení trombózy, ji nemá. Abychom byli schopni vyhovět všem požadavkům a vykonávat i ostatní nezbytná ultrazvuková cévní vyšetření, musíme zajistit provoz současně na dvou přístrojích, ve dvou ambulancích,“ konstatoval MUDr. Martin Holý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV