Český Krumlov: Na Křížové hoře se po 80 letech rozezněl zvon

09.10.2019 10:41

Srdce zvonu opět bije nad Českým Krumlovem. Po 77 letech se do věže barokní kaple na Křížové hoře vrátil zvon, na který se složili Krumlováci a návštěvníci poutního areálu.

Český Krumlov: Na Křížové hoře se po 80 letech rozezněl zvon
Foto: ckrumlov.info
Popisek: Panorama města Český Krumlov
reklama

Ve svátek Povýšení sv. Kříže, 14. září 2019, byl slavnostně posvěcen a zavěšen nový zvon v kapli Panny Marie Bolestné a sv. Kříže na Křížové hoře. „Je to historická událost, jde o třetí zvon v dějinách Křížové hory, dva předcházející byly ve světových válkách zrekvírovány," uvedl českokrumlovský prelát Václav Pícha.

Zvon zasvěcený Panně Marii Bolestné váží 53,3 kilogramů, v průměru má cca půl metru a je laděn v tónině B2. Zvon odlil jihočeský zvonař Michal Votruba a reliéf Panny Marie modeloval akademický sochař Václav Hrůza.

Zvon se z Křížové hory ozývá třikrát denně, v 7.00, ve 12.00 a v 18.00 hodin. Každý pátek také navíc v 15.00 hodin.

Na nový zvon se lidé složili ve veřejné sbírce, ve které se vybralo dvě stě tisíc korun. „Areál Křížové hory znám důvěrně, je to místo s jedinečným geniem loci. Proto jsem neváhal podpořit vznik nového zvonu. Chtěl bych, aby toto místo žilo a přitahovalo návštěvníky, kteří mají duchovní rozměr," uvedl hlavní donátor zvonu Luděk Sekyra. Město Český Krumlov darovalo na zvon 20 tisíc korun.

„Zvon je fenoménem napříč dobami, je neuvěřitelné, jak lidi oslovil, za jejich dary jim patří obrovské poděkování," řekl Dalibor Uhlíř, správce kaple, který se spolu s paní Věrou Petrovičovou zasloužil o znovuoživení poutního místa.

Poutní areál je otevřen celoročně o víkendech a státních svátcích, v létě od 12.00 do 17.00 hodin, v zimě od 12.00 do 16.00 hodin. Více informací o historii, aktuálních výstavách a akcích je k dispozici na krizak.ckrumlov.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kladno dokončilo tendr na dodavatele dopravních služeb MHD

18:00 Kladno dokončilo tendr na dodavatele dopravních služeb MHD

Vítězem veřejné zakázky se stala společnost ČSAD MHD Kladno. Proces výběru nového dopravce Město zah…