Český Těšín: Zahrada dvou břehů po deseti letech končí

24.09.2019 11:38

"Měl jsem tu čest být u prvopočátku rozsáhlé myšlenky na proměnu společného těšínského nábřeží, která začala v roce 2006 projektem Zahrada dvou břehů/Těš se Těšínem. To byly tři roky společného plánování, projektování a přípravy na čerpání evropských dotací. Nyní, po celé dekádě intenzivního budování, předáváme občanům k užívání poslední etapu Zahrady dvou břehů, kterou jsme nazvali Open Air Museum," říká místostarosta Vít Slováček.

Český Těšín: Zahrada dvou břehů po deseti letech končí
Foto: tesin.cz
Popisek: Český Těšín

Na rozdíl od minulých etap, které se zaměřily na revitalizaci parků, relax všech věkových kategorií, sport a budování koutků pro děti, jsme tentokráte kladli důraz i na vzdělání, zvýšení povědomí o městě, regionu i přírodě.

Proto v tomto úseku nábřeží najdou návštěvníci nespočet informačních panelů, na české straně jsme přidali i zajímavé skulptury v podobě babylonské věže nebo lavičky s citací z písně Jaromíra Nohavici. Nově zde návštěvníci najdou i model zajateckého tábora pro válečné vězně, který zde býval.

A opět tento projekt využívá synergického efektu. Nekopírujeme se navzájem, česká i polská strana nabízí něco výjimečného, pro co má smysl jít na druhou stranu hranice a poznávat se navzájem. Překročit tu hranici, která byla pro nás po desetiletí uzavřena a nyní – dvanáct let po společném vstupu do Schengenského prostoru – ji ani nevnímáme.

Během deseti let jsme dokázali proměnit společné nábřeží k nepoznání a čerpali na tyto projekty dotace v souhrnné výši zhruba půl miliardy korun. Je to výsledek mnohaleté práce celé skupiny lidí, kterou jsme dovedli vytvořit a které tímto velmi vřele děkuji.

Mimořádné poděkování patří Václavu Laštůvkovi, který s tímto nápadem přišel, inspiroval nás a byl nám po dlouhá léta oporou jako ředitel české části Euroregionu Těšínské Slezsko.

Věřím, že se i vám proměna parků kolem řeky líbí a užíváte si to vše, co projekt do našeho života přinesl.

Věřím, že každý, kdo se podívá na archivní fotografie zachycující zanedbaný park Adama Sikory, kde ve starém amfiteátru bydleli bezdomovci; Masarykovy sady, které zcela zničila vichřice; nábřeží, kde jsme škobrtali po děravých chodníčcích - a když to srovnáme s dnešním stavem, kdy naše děti mají na výběr z několika atraktivních koutků, kdy se můžeme prohánět na bruslích a kolech po cyklostezkách nebo se jen tak procházet či relaxovat mezi novými výsadbami, kdy nám slouží nová lávka a mosty jsou opravené, můžeme si posedět u nové fontány, pak je to propastný rozdíl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chomutov: V aleji doplnily prázdná místa nově vysazené lípy srdčité

10:51 Chomutov: V aleji doplnily prázdná místa nově vysazené lípy srdčité

Osm vzrostlých lip srdčitých lemuje od 20. listopadu pravou stranu v chomutovské Bezručově ulici smě…