Investiční akce za zhruba 1,6 miliardy korun má pro následující roky připravené v takzvaném zásobníku projektů vedení chebské radnice. Aby byly peníze na jejich případnou realizaci, je třeba zastavit nárůst běžných výdajů na zajištění správy a provozu města a především úspěšně žádat o prostředky z nejrůznějších dotačních titulů. Podle nedávno schváleného rozpočtového výhledu na roky 2012 až 2015 by totiž město bylo v příštích čtyřech letech schopno investovat z vlastních zdrojů pouze asi 400 milionů korun. „Možnosti, jak zvýšit příjmy města, jsou velmi omezené. Ekonomika se z krize ještě pořádně nezotavila, takže nemůžeme spoléhat na růst daňových příjmů, které jsou nejpodstatnější. Uvažuje se sice také o změně zákona o rozpočtovém určení daní, díky které by Cheb mohl ročně získat navíc až 25 milionů korun, ale schváleno ještě nic není," uvedl starosta Pavel Vanoušek. „Musíme proto v první řadě zastavit růst běžných výdajů, a to nejen těch, které se týkají provozu samotného městského úřadu, ale i výdajů na péči o zeleň, údržbu a čištění komunikací a podobně. Díky přesně nastaveným obchodním podmínkám by se to však v žádném případě nemělo odrazit na kvalitě."
Jednou z největších plánovaných investic jsou rozsáhlé úpravy druhého břehu řeky Ohře, kde by měl vzniknout areál pro aktivní trávení volného času. Již v nejbližší době by přitom mělo být jasné, jestli město na jejich realizaci získá dotaci ve výši 140 milionů korun, kterou je zahájení projektu podmíněno. „Pokud bych měl zmínit i některé další velké investice, tak v následujících letech budou pokračovat úpravy komunikací a opravy bytových domů na sídlišti Zlatý vrch. Komunikace začneme v příštím roce postupně rekonstruovat také na Skalce. Výrazně více než v minulých letech se bude investovat i do okrajových lokalit města. Počítáme třeba s úpravami komunikací na Švédském vrchu a v Podhradu, s vybudováním dětských hřišť v Hrozňatově či v Tršnicích," dodal starosta.
Dalších významných investic se mají v příštích letech dočkat rovněž chebské historické památky. Pokračovat bude postupná obnova středověkých hradeb Chebského hradu, v plánu je rovněž celková rekonstrukce jihovýchodních kasemat za zhruba 20 milionů korun. Stranou by neměl zůstat ani areál františkánského kláštera, do jehož úprav chce město ročně investovat 4 miliony korun. Pokračovat by měl i rozvoj sportovišť. „V plánu máme například výstavbu moderního dopravního hřiště za 7 milionů korun, které by mělo vyrůst na pozemcích vedle tenisových kurtů v Břehnické ulici," poznamenal místostarosta Vladimír Hartmann.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mestocheb.cz