Ve městě se nyní pohybuje zhruba padesát lidí bez domova. Zřízení noclehárny a případně denního stacionáře by těmto lidem poskytlo bezpečné přespání, hygienické zázemí a další pomoc. „Bezdomovci v Chomutově jsou, to víme všichni, přespávají na různých místech. Noclehárna jich nepřivede více, ale budeme je mít kam odkázat. Navíc o nich budeme mít přehled a můžeme s nimi dále pracovat,“ vysvětluje náměstek primátora Marian Bystroń. Pracovníci noclehárny by lidem v tísnivé sociální situaci pomáhali s návratem do společnosti.
Noclehárna je sociální služba podobně jako domov pro seniory nebo azylový dům. Ve městě chybí, na což dlouhodobě upozorňují odborníci. Je také součástí komunitního plánu sociálních služeb, který schválilo už předchozí vedení města. Podobná zařízení existují v sousedních městech, například v Jirkově, Klášterci nad Ohří, Mostě a dalších.
Zařízení by mělo kapacitu kolem deset lůžek, uvažuje se také o variantě deseti lůžek pro muže a čtyř pro ženy. Provozovala by jej některá z neziskových organizací, předběžně se jednalo o Armádě spásy a organizaci K srdci klíč. Obě mají zkušenosti s provozováním těchto zařízení a jsou aktivní v okolních městech.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV