Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

07.05.2021 20:09

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a to jak pro mladé rodiny s dětmi, tak pro sociálně slabší skupiny obyvatel.

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Pražský hrad
reklama

Hlavní město Praha se potýká s vysokými cenami bytů, které rostou trvale a nejrychleji v Evropě. Praha tak má nejhůře dostupné bydlení ze všech metropolí starého kontinentu. Významní zástupci hlavního města, městských částí, bytových družstev, bankovního sektoru, developerů a dalších se sešli na panelové diskusi, která se konala v Centru architektury a městského plánování (CAMP) 6. května 2021, a položili si otázku, jak tuto situaci řešit.

Během workshopu byly prezentovány jednotlivé projekty a organizace, které se tématem dostupného bydlení zabývají. Radní hl. města Prahy Hana Kordová Marvanová představila projekt dostupného družstevního bydlení, jeho principy a výhody pro občany a město. Radní městské části Praha 8 Tomáš Hřebík hovořil o potenciálu a plánech Prahy 8 ve výstavbě dostupného bydlení. Ředitel příspěvkové organizace Pražská developerská společnost Petr Urbánek nastínil vize a agendu organizace, která byla založena za účelem přípravy a zhodnocení městských pozemků a výstavby projektů zaměřených především na dostupné nájemní bydlení. Starosta městské části Praha – Ďáblice Miloš Růžička seznámil posluchače s projektem družstevního bydlení, který by měl být v Ďáblicích realizován v relativně krátkém časovém horizontu. Zástupce družstev Martin Kroh a Anna Ježková z Asociace developerů ubezpečili, že jsou ochotni a připraveni spolupracovat na zlepšování bytové situace v Praze. Motiv nutnosti vzájemné spolupráce a ochoty k ní ostatně zazníval od všech přítomných v průběhu celé diskuse.

Radní Prahy 8 Tomáš Hřebík sdělil, že aktivně komunikuje se všemi místními zúčastněnými stranami a připravuje vizi pro budoucí realizaci různých forem dostupného bydlení na svém území. Aktuálně pracuje Praha 8 s variantou družstevního bydlení nebo podporou dostupných pronájmů. „Mám za to, že každá městská část by měla mít vypracovaný plán dostupného bydlení, který reflektuje aktuální stav v lokalitě i statistické výhledy růstu počtu obyvatel, které má jistě k dispozici. Je potřeba nezbavovat se krátkozrace městských pozemků vhodných pro výstavbu a spolu se zástupci komerčního sektoru, zejména významnými bankami a developery, aktivněji přistupovat k řešení bytové otázky nejen mladých rodin, ale i profesí zajišťujících veřejnou infrastrukturu, jako jsou učitelé, zdravotní personál, hasiči nebo policisté,“ uvedl v rámci diskuse.

V závěru diskutující odpovídali na dotazy, které přicházely od občanů a novinářů do chatu. Ti se zajímali například o to, jaký plán má město na řešení situace, kdy Pražané utíkají za hranice Prahy a v centru se krátkodobě ubytovávají cizinci bez vztahu k okolí, což vyvolává řadu problémů ve vztahu k místním obyvatelům. „Na minulém zastupitelstvu jsme schválili velmi podrobnou strategii rozvoje bydlení v hlavním městě Praha, která zahrnuje celou škálu opatření. Věřím, že pokud budeme řešit všechny oblasti paralelně – to znamená obecně podporovat výstavbu, včetně výstavby družstevních a sociálních bytů, využívání bytů primárně pro bydlení, a nikoli pro krátkodobé ubytovací služby, využívání městských pozemků pro bydlení, a ne pro spekulace, povede to v konečném výsledku ke zlepšení bytové situace v Praze,“ vysvětlila radní Hana Kordová Marvanová.

Jiný dotaz směřoval k ochraně zelených ploch při plánování další výstavby. Situace související s pandemií onemocnění covid-19 jasně ukázala, že Pražané potřebují více zeleně k rekreaci kolem hustě obydlených sídlišť a v současnosti pociťují spíše obavy z opačného trendu, tedy jejich možného zahušťování. Radní Kordová Marvanová k tomu řekla: „Nyní objíždím jednotlivé městské části a dívám se s místními reprezentacemi, kde by nová výstavba mohla být. Pokud někde spustíme projekt dostupného družstevního bydlení, tak to chceme dělat ohleduplně, to znamená s ohledem na místní zájmy. Chci tyto projekty rozjet na těch místech, kde bude shoda města, městské části i obyvatel. Naším cílem je posilovat kvalitu míst, kde lidé žijí. Budovat je tak, aby zahrnovala jak byty, tak prostory pro rekreaci, pro občanskou vybavenost i komunitní život.“

Záznam z panelové diskuse můžete zhlédnout zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: Dopravní omezení v souvislosti s půlmaratonem

21:21 Karlovy Vary: Dopravní omezení v souvislosti s půlmaratonem

Do ulic Karlových Varů opět vběhnou půlmaratonci a také rodiny s dětmi. Prestižní a oblíbený Mattoni…