Do čela obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 nastoupil Jiří Suchánek

14.11.2013 15:50

Pro obyvatele Plzně a zbytku Evropy musí být město plné energie, hrdosti, příjemných pocitů a zážitků. Pravidelný konzument plzeňské kultury musí získávat něco navíc a ten nepravidelný být zajímavě a chytře oslovován.

Do čela obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 nastoupil Jiří Suchánek
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Zapojování místních lidí i firem musí být základním principem. Tyto i další cíle začne nový ředitel obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek naplňovat s prvním dnem oficiálního nástupu do funkce – v pondělí 18. listopadu. Výběrem a jmenováním nového ředitele správní rada společnosti Plzeň 2015 zahájila finální etapu projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015.

Jiří Suchánek chce ve vedení náročného projektu zúročit své dosavadní zkušenosti z privátního i neziskového sektoru. Ať už stál po tři roky ve vedení Nadace OKD, nebo pracoval jako zástupce manažera českého pavilonu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji, vždy se mu dařilo vtiskávat projektům originalitu, kvalitu, přesah i dlouhodobou udržitelnost.

„Ten samý princip chci uplatnit i v Plzni. Za klíčové považuji zakládání a posilování partnerství mezi společností, státní správou, kulturními promotéry a businessem. U programu pak sleduji dlouhodobost. Rokem 2015 nic nekončí, naopak! Důležitým cílem je nastartování aktivit, které budou pokračovat do budoucna, a nejedná se nutně jenom o Světovar či nové divadlo,“ vysvětluje nový ředitel, který se podpoře kvality života v regionech věnoval už během studií na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. Konkrétně chce základy projektu Plzeň 2015 postavit na místní komunitě a kulturní scéně. „Budu se zasazovat o maximální zapojení plzeňských produkčních, uměleckých i jiných spolupracovníků. Právě v této oblasti vidím velké rezervy společnosti“ dodává.

Souběžně se svým nástupem se Jiří Suchánek zaměří na opatření směřující k ještě vyšší profesionalitě a transparentnosti fungování celého týmu Plzně 2015, a to z hlediska personálního i finančního. Program projektu Plzeň 2015, jehož hlavní osy byly připravené uměleckým ředitelem Petrem Formanem, budou představeny zkraje prosince. Více informací na www.plzen2015.cz.

Jiří Suchánek vyšel vítězně z uzavřeného výběrové řízení, které vyhlásila správní rada společnosti Plzeň 2015 v červenci letošního roku. Pro nového ředitele hovořily jeho dosavadní pestré zkušenosti i projekty výrazně překračující oblast kultury a umění. K takovým lze řadit například program Sídliště žije, který pomáhal Suchánek nastartovat ve vedení Nadace OKD. Projekt získal například významná ocenění Stříbrná Effie či TOP odpovědná firma. Na EXPO 2010 v Šanghaji získal národní pavilon České republiky mimo jiných ocenění i stříbrnou medaili za kreativitu expozice.

Bez zkušeností není nový ředitel Plzně 2015 ani v sektoru kulturních akcí a festivalů. Zakládal a 5 let vedl multižánrový festival Sobofest v Sobotce. V minulosti také vedl event marketingové aktivity pro významné firmy v České republice.

 „Jsem přesvědčen, že Jiří Suchánek zvládne řízení projektu a úspěšně dovede společnost k naplnění prestižního titulu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015,“ říká plzeňský primátor a zároveň předseda správní rady společnosti Plzeň 2015 Martin Baxa.

Jiří Suchánek vystudoval Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze, zaměřil se na regionalistiku, veřejnou správu a komerční komunikace. Již při studiích začal pracovat jako finanční poradce, projektový manažer v oblasti event marketingu a v letech 2007 až 2011 jako ředitel festivalu SOBOfest. Od roku 2008 až do prosince 2010 působil jako produkční a zástupce manažera českého pavilonu na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji. Ředitelem Nadace OKD byl od ledna 2011. Od roku 2012 zastává post místopředsedy výkonného výboru Fóra Dárců.

Fakta o projektu Evropské hlavní město kultury

Plzeň byla 8. září 2010 mezinárodní porotou vybrána jako kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 za Českou republiku, kdy ve finále soutěže zvítězila nad Ostravou. Oficiálně titul EHMK 2015 Plzeň získala schválením Radou ministrů kultury v Bruselu 19. května 2011. Podíl státu na financování projektu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR odsouhlasila vláda ČR 10. srpna 2011. Společnost Plzeň 2015, o.p.s., vznikla začátkem roku 2011 za účelem koordinace a přípravy projektu EHMK 2015. Realizační tým se ve své práci drží linie přihlášky, se kterou město titul získalo. Cílem je zapojit hlavní kulturní aktéry města do realizace projektu, posílit jejich aktivity a zviditelnit plzeňská témata. Předpokladem je garance kvality programu ze strany místních i mezinárodních odborníků, inspirace dobrou praxí z České republiky i zahraničí.

Evropské hlavní město kultury je považováno za jeden z nejúspěšnějších projektů EU. Je určen pro města, význam má ale pro celý region. Město, které se pro daný rok stává evropskou kulturní metropolí, je vyhledávaným cílem mnoha turistů. Nezanedbatelné jsou ekonomické přínosy projektu. Titul Evropské hlavní město kultury měl dosud pro všechna města dlouhodobý pozitivní dopad v oblastech ekonomického a sociálního rozvoje, nárůstu cestovního ruchu, obnovy kulturních zařízení a infrastruktury a rozvoje kreativního průmyslu s pracovními místy.

Hlavní témata projektu Evropské hlavní město kultury lze vnímat dvěma dimenzemi: první v rámci evropského rozměru podporuje spolupráci mezi umělci a kulturními subjekty členských zemí EU, druhá vyzdvihuje kulturní bohatství Evropy. Prioritami jsou spolupráce v rámci mezinárodních kulturních sítí, koprodukční projekty a společné projekty se zahraničními partnery s cílem poukázat na kulturní bohatství země i města, zdůraznění rozmanitosti kultur a rozšíření programu stávajících festivalů, které tato kritéria splňují.

Projekt podněcuje občany k účasti a zájmu o kulturu jiných zemí, z hlediska udržitelnosti spoluvytváří dlouhodobý kulturní a sociální rozvoj dané oblasti. Udržitelnost projektu v Plzni naplňují projekty Světovar, Everfund, Pěstuj prostor, posílení mezinárodních kontaktů a mobilní aplikace, které budou sloužit i po roce 2015. Spolupráci s občany a kulturními aktéry symbolizují projekty Arts managementu, koprodukce kulturních událostí roku 2015 s místními kulturními organizacemi a aktéry i fenomén dobrovolnictví, který je pro realizaci projektu velmi významný. Již dnes jsou zapojeny desítky organizací a aktérů z Plzně a regionu. Realizaci projektu pomáhá více než 100 dobrovolníků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Fakt si myslíte, že jsou Ukrajinci nacisti?

Proto, že se brání a brání svou zem nebo proč? Vy byste ČR nebránil, kdyby bylo potřeba? A nejsou Ukrajinci spíš hrdinové?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Olomouc: Dopřejte dětem léto plné zážitků, Fond pomoci pomůže zaplatit i letní tábory

22:05 Olomouc: Dopřejte dětem léto plné zážitků, Fond pomoci pomůže zaplatit i letní tábory

Pomoc s vyššími náklady při plánování prázdninových aktivit dětí. I to je jedním z cílů sociální pol…