Dva ministři v Příbrami: projednával se vznik CHKO, pyrotechnická očista či značení turistických tras

01.10.2015 7:28 | Zprávy

Ministr obrany Martin Stropnický a ministr životního prostředí Richard Brabec se v úterý v Příbrami účastnili jednání se zástupci dotčených krajů a obcí ohledně přípravy přechodu části vojenského újezdu Brdy na chráněnou krajinnou oblast.

Dva ministři v Příbrami: projednával se vznik CHKO, pyrotechnická očista či značení turistických tras
Foto: Příbram
Popisek: Příbram

Schůzka byla svolána z iniciativy ministerstva obrany a důležitá byla zejména pro starosty všech obcí, na jejichž katastrech nebo v jejichž sousedství by měla být vyhlášena CHKO.

„Když jsem tady byl poprvé, tak to vypadalo na ovoce a zeleninu létající vzduchem. Je vidět, že jsme za ten rok a půl urazili kus cesty, problémy se daří odstraňovat. Mluvíme o nich jasně a srozumitelně jako partneři a už se tu neřeší, zda má být vojenský újezd Brdy zrušen či nezrušen,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický k průběhu včerejšího jednání.

„Chráněnou krajinnou oblast Brdy stihneme vyhlásit k 1. 1. 2016. Na jednání v Příbrami jsme informovali zástupce krajů a obcí, že materiál pro jednání vlády je již připraven. Jde tam s jediným rozporem. Ten se týká zlatonosného ložiska Petráškova hora u Vacíkova. Pevně věřím, že tam to ložisko zůstane v rámci CHKO a že tedy dostane ochrana přírody přednost před těžbou zlata,“ sdělil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Z vystoupení jednotlivých představitelů a zástupců institucí mj. vyplynulo, že ministerstvo obrany již zřejmě definitivně vyčlenilo území v Brdech, která budou sloužit k výcviku jinecké posádky a složek Integrovaného záchranného systému a k plnění dalších úkolů ministerstva a rozhodlo i o režimu, v jakém budou některé jejich části případně zpřístupněny veřejnosti.

Zástupci resortu obrany také informovali o postupu prací při pyrotechnické očistě území i o problémech, s nimiž se příslušný pyrotechnický odřad potýká. Je zřejmé, že municí nejvíce zatížené dopadové plochy Tok a Jordán nebude přinejmenším v dohledné době možno zpřístupnit veřejnosti, nicméně hledá se kompromisní řešení, jak tato velmi atraktivní území alespoň v omezeném rozsahu zpřístupnit, snad formou naučné stezky. „V současnosti je 45 procent toho území vyčištěno, koncem roku to bude 50 procent a potom ještě během následujících dvou let budou tyto práce pokračovat,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický s tím, že pyrotechnická očista území vojenského újezdu Brd postupuje podle plánu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

22:42 Hradec Králové: Studie protipovodňových opatření v Plotištích

V následujících měsících bude vznikat nová studie proveditelnosti protipovodňových opatření v městsk…