Frýdek-Místek: Nebezpečným odpadem už se zabývá odborná firma

10.02.2019 21:23

Za velkého zájmu médií začala na hranici katastru Frýdku-Místku a Starého Města sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou Aquatest, která má za úkol odvézt a bezpečně uskladnit odhadem půl milionu litrů nebezpečných hořlavin, které dosud neustanovení pachatelé, zřejmě z Polska, do bývalého dřevařského areálu navezli.

Frýdek-Místek: Nebezpečným odpadem už se zabývá odborná firma
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Specializovaná firma se zkušenostmi s likvidací ostravských lagun nebo skládky v Lovosicích začala postupně díky svému chemickému týmu identifikovat obsah jednotlivých barelů. Že je nečeká nic lehkého, bylo „cítit“ hned od začátku, protože v prostorách haly byly značně citelné výpary, svědčící o tom, že manipulace s jednotlivými barely a paletami musí být prováděna s nejvyšší opatrností.

„Firma má na odvoz deset dní, ale samozřejmě uvidíme, co se v praxi ukáže. Každopádně na zítřek jsem znovu zvolal krizový štáb, abychom zpracovali nejnovější informace a domluvili se na dalším postupu,“ řekl primátor Michal Pobucký. Ten musel odpovídat médiím zejména na otázku financování, zvláště když v podobném případě v Bohumíně od něj tamější radnice dává ruce pryč.

„V Bohumíně je podle inspektorů životního prostředí jiná situace, protože hala má pevnou podlahu a bezprostřední ohrožení tam nehrozí. U nás byl definován havarijní stav a mimořádně závažné ohrožení jakosti povrchových nebo podzemních vod, takže musíme konat. Náklady na samotný odvoz jsou vyčísleny na 400 tisíc korun, cena za uskladnění je stanovena na 1,8 milionu korun ročně. My samozřejmě jednáme s ministerstvem a s krajským úřadem o tom, abychom ten odpad mohli zlikvidovat, což by bylo nejjednodušší a nejlevnější. Zatím to ale udělat nemůžeme, protože původ je podle všeho přeshraniční a v takových případech musíme odpad uchovat, dokud s polskou stranou nebude vyjednáno jiné řešení,“ sdělil Michal Pobucký, podle kterého město bude tlačit na to, aby se mu vynaložené finanční prostředky vrátily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihlava: Vedení města odmítá mimořádné zastupitelstvo

21:16 Jihlava: Vedení města odmítá mimořádné zastupitelstvo

Primátorka a její náměstci jsou připraveni 3. 2. 2020 zorganizovat mimořádné zasedání zastupitelů, a…