Frýdek-Místek: Se snížením rychlosti na obchvatu město nesouhlasí

16.07.2025 22:09 | Tisková zpráva

Frýdek-Místek nesouhlasí se snižováním rychlosti na úseku obchvatu města přes řeku Morávku.

Frýdek-Místek: Se snížením rychlosti na obchvatu město nesouhlasí
Foto: frydekmistek.cz
Popisek: Frýdek-Místek

Za úpravami výše maximální povolené rychlosti na 100 km/h a na 80 km/h během noci v souvislosti s naměřeným nadlimitním hlukem stojí Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ), jehož vůli musí plnit Ředitelství silnic a dálnic. Důvodem pro stanovení přechodné úpravy provozu je dle DESÚ omezení impulzního hluku vznikajícího pojížděním mostních uzávěrů. Vyhodnocení naměřených přestupků provádí dle zákona frýdecko-místecký magistrát. Město považuje postup DESÚ za šikanu a obává se znehodnocování obchvatu i návratu dopravy na průtah městem.

Nadlimitní hluk byl naměřen u stavebního objektu „Most přes řeku Morávku“. Dopravní a energetický stavební úřad, odbor staveb pozemních komunikací, proto nařídil dne 10. 2. 2025 Ředitelství silnic a dálnic s.p. odhlučnit mostní dilatační uzávěr a také provést osazení přechodného dopravního značení snižujícího v daném úseku nejvyšší povolenou rychlost na 100 km/h. Začátkem června Dopravní energetický stavební úřad své rozhodnutí upřesnil na omezení rychlosti rozdílně v denní a noční dobu (100 km/h v denní dobu, 80 km/h v noční dobu). Ministerstvo dopravy následně opět schválilo osazení příslušných dopravních značek.

„Následně po konzultaci Ředitelství silnic a dálnic s Dopravním a energetickým stavebním úřadem po realizaci prvních opatření došlo ze strany DESÚ k rozšíření dočasných nezbytných úprav, a to na snížení rychlosti na 80 km/h v noční době a na 100 km/h v denní době a k přebroušení vozovky u jednoho z dilatačních uzávěrů,“ potvrdil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Anketa

Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?

87%
6%
hlasovalo: 4877 lidí

Od dubna 2025 monitoruje PČR dodržování maximální povolené rychlosti radary. Přestupky zjištěné radary na obchvatu města magistrátu postupuje Policie České republiky. Magistrát města Frýdku-Místku musí zpracovávat a řešit ze zákona přestupky, které mu jsou oznámeny a které se staly v jeho správním obvodu. Obě opatření, stavební úpravy mostu a snížení rychlosti, mají podle DESÚ řešit nadměrný impulzní hluk. Minimalizace velmi specifické hlukové zátěže je údajně podmíněno nižší rychlostí dopravy.

„Je nutno zdůraznit, že hluk z obchvatu města je nižší, než jsou hlukové limity, problém způsobuje tzv. impulzní hluk, který vzniká najetím vozidel na mostní uzávěry. Na měření a vyhodnocování tohoto hluku ještě donedávna neexistovala žádná metodika. Na impulzní hluk si stěžuje, pokud víme, pouze několik občanů města a obce Dobrá. Snížením rychlosti na obchvatu a zejména možným návratem tranzitní dopravy na průtah města může být negativně dotčeno opět celé město, což se odrazí na zdraví občanů,“ uvedl náměstek pro investice, finance, rozpočet, útvar hlavního architekta a dopravu a silniční hospodářství Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

„Další omezování rychlosti na obchvatu Frýdku-Místku bohužel ničemu nepomůže. Není to rozhodnutí města a nesouhlasíme s ním. Město má nejvyšší zájem na tom, aby byl zajištěn na této komunikaci provoz bez omezování a s co nejnižší hlučností pro okolí. Dopravní a energetický stavební úřad ani Ministerstvo dopravy při svém rozhodování nedodrželi princip proporcionality, což znamená, že ochranou práva několika jedinců může dojít k omezení práv mnohem větší skupiny obyvatel. Na to město upozornilo ve svém odmítavém stanovisku vůči omezení rychlosti na obchvatu města, které oběma institucím zaslalo. S Ředitelstvím silnic a dálnic jednáme,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

„I nadále budeme činit kroky, které by měly vést ke zvrácení, dle našeho názoru, zcela mylného a nesmyslného rozhodnutí Dopravního a energetického stavebního úřadu omezit rychlost na obchvatu města, které by v krajním případě mohlo vést k tomu, že velká část tranzitní dopravy bude opět projíždět městem. DESÚ šikanuje město a jeho občany. Klademe si otázku, jak dlouho to bude ministr dopravy trpět,“ uzavřel náměstek Jiří Kajzar.

Dopravní a energetický stavební úřad původně zvažoval obchvat uzavřít do doby odstranění závad. „Pouhé“ snížení rychlosti bylo kompromisním řešením ze strany Ředitelství silnic a dálnic. ŘSD již dříve informovalo, že připravuje finální řešení, kterým zajistí snížení hlučnosti, poté bude zrušeno rychlostní omezení a řidiči budou moci jezdit po celém obchvatu rychlostí 130 km/h. Avšak prvně avizovaný termín dokončení stavebních úprav, zajištujících snížení hlučnosti, do 31. 3. 2025, nebyl dodržen. Nový termín nápravy není znám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hradec Králové: Výběrové řízení na rekonstrukci Harmonie I

22:09 Hradec Králové: Výběrové řízení na rekonstrukci Harmonie I

Hradečtí radní schválili výběrové řízení na nákladnou rekonstrukci bytového domu Harmonie I na třídě…