Havířov má na svých stránkách nový geoportál

24.10.2021 8:36

Město Havířov má nově na svých webových stránkách geoportál, což je geografický počítačový informační systém, který umožňuje přístup k mapovým produktům a službám magistrátu.

Havířov má na svých stránkách nový geoportál
Foto: hyundai.phorum.cz
Popisek: Havířov

Občané zde naleznou územní plán města nebo historické letecké snímky, také školy a školská zařízení, volební okrsky, umělecká díla, významné stavby a dominanty, psí loučky, městské parky a lesoparky či veřejná prostranství vyznačená na mapě města. 

Anketa

Chcete Pekarovou Adamovou za předsedkyni Poslanecké sněmovny?

4%
93%
hlasovalo: 45699 lidí

„Úředníci z odboru územního plánování na vytvoření geoportálu intenzivně pracovali zhruba půl roku. Nejdříve si museli vyjasnit a vytipovat, co do portálu zařadit. Pak si udělali okruh, objeli si vytipovaná místa, nafotili je a vymysleli popisky. Nový portál jsme před nedávnem spustili na městských webových stránkách v sekci Nepřehlédněte a všechny tímto zvu, aby se na něj podívali. Věříme, že za několik měsíců budeme moci data návštěvnosti vyhodnotit. Postupně se budou informace rozšiřovat,“ uvedl náměstek pro investice a chytré město Bohuslav Niemiec.

V budoucnu se na geoportálu objeví informace o odpadovém hospodářství, o linkách a zastávkách městské hromadné dopravy a také občanské vybavenosti a službách. V roce 2022 se pak přidají informace o dětských hřištích, sportovištích, cyklostezkách a parkovištích. Postupně se tak vytvoří ucelený přehled důležitých míst v Havířově.

Nejběžnějším způsobem tvorby dat je digitalizace, kde je papírová mapa, kopie nebo plán převeden do digitální podoby s možností geo-odkazování. Díky široké dostupnosti geometricky korigovaných leteckých snímků ze satelitů a letadel se digitalizace stává hlavní cestou, jejímž prostřednictvím jsou geografické údaje získávány. Digitalizace zahrnuje sledování geografických dat kolmo směrem k zemi, namísto tradiční metody překreslování tvarů na digitalizační tablet.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrava získala významné ocenění v oblasti vzdělávání

21:10 Ostrava získala významné ocenění v oblasti vzdělávání

Cenu za inovativní vzdělávací projekty EDUína 2021 získalo statutární město Ostrava. Cena je udílena…