Hlavní město zajistí intenzivní a bezplatné kurzy češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem

30.08.2017 14:30

Pražští radní schválili záměr realizace intenzivního kurzu češtiny pro žáky základních škol s odlišným mateřským jazykem, kteří nastupují k základnímu vzdělávání bez její znalosti. Bezplatné vyučování bude probíhat během školního roku a na jeho zajištění se, vedle hlavního města, budou podílet městské části i další subjekty činné v oblasti vzdělávání. Po jednání městské rady to uvedla radní pro školství a evropské fondy Irena Ropková.

Hlavní město zajistí intenzivní a bezplatné kurzy češtiny pro žáky s odlišným mateřským jazykem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Praha

Pražští radní na svém jednání schválili záměr, podle kterého by měla být pro tyto žáky základních škol intenzivní a bezplatná výuka češtiny zajištěna. „Zejména se to týká  žáků, kteří mají do školy nastoupit zcela bez znalosti českého jazyka. Opatření jim má pomoci osvojit si náš jazyk co nejdříve a zapojit se tak ihned t do vzdělávání s ostatními vrstevníky. Zatím právě z důvodu neznalosti jazyka tito žáci ve škole často selhávali,“ vysvětluje radní hlavního města pro školství a evropské fondy Irena Ropková s tím, že Praha bude prvním krajem, který takto systémově řeší integraci žáků s odlišným mateřským jazykem. A využívá tak silný integrační potenciál osvojení češtiny. „Hlavní město zároveň předchází problémům, které mohou vznikat s přibývajícím počtem žáků s odlišným mateřským jazykem na školách všech stupňů,“ dodává radní.

Konkrétní parametry bezplatné a intenzivní výuky českého jazyka vzešly z diskusí mezi pražským magistrátem a městskými částmi, které zřizují základní školy a s problémem nedostatečné znalosti češtiny u těchto žáků se dlouhodobě potýkají. „Pro nově příchozí žáky s odlišným mateřským jazykem bude připravena tříměsíční individualizovaná intenzivní výuka v dopoledních hodinách o délce čtyř hodin denně, která nahradí výuku v kmenové škole. Výuka bude probíhat v pilotní ověřovací fázi na dvou pražských školách, přičemž jednu takovou třídu bude navštěvovat nejvýše deset žáků,“ vysvětluje radní Ropková. Po dnešním schválení záměru budou vybrány konkrétní školy, které budou výuku zajišťovat a budou, s ohledem na své umístění, splňovat potřeby jednotlivých lokalit v rámci hlavního města. A také potřebu na dobrou dopravní dostupnost.

Do projektu budou zapojeny i pedagogicko-psychologické poradny, které poskytnou potřebnou podporu žákům i učitelům. Předpokládaná finanční náročnost projektu činí 1,1 milionu korun ročně pro dvě celoročně otevřené třídy pro výuku českého jazyka. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…