Hluboká nad Vltavou žije kulturou 365 dní v roce

04.10.2018 16:51

Nejen vyhlášené festivaly s letitou tradicí, ale i divadelní představení místních ochotníků, klubové akce a výstavy prestižních umělců jsou součástí pestré kulturní nabídky. Z té mohou vybírat místní i návštěvníci města.

Hluboká nad Vltavou žije kulturou 365 dní v roce
Foto: Jitka Erbenová, Wikimedia Commons
Popisek: Hluboká nad Vltavou

Středem kulturního dění je Kulturní centrum Panorama, které své programy i zázemí pro různé zájmové spolky nabízí již od října 1995. „Panorama slouží místním dvanáct měsíců v roce, tedy 365 dní v roce. Nabízí od setkání seniorů, promítání filmů včetně klubových projekcí i prostor pro místní divadelníky a další akce,“ popsal pestrost nabídky Petr Píša ze společnosti Sinfonie, která centrum Panorama provozuje již devatenáct let.

Svá představení v kulturním centru zkouší divadelní soubor KŘÍŽžáci a také Divadlo Pikl, které tu odehraje během roku významné množství představení. KŘÍŽžáci mají v létě volno, ale začátkem června se na Loveckém zámku Ohrada koná třídenní Divadelní festival Křížem-krážem na počest Ladislava Kříže, bývalého principála souboru. Soubor Divadla Pikl hraje každoročně v červenci a srpnu na nádvoří Státního zámku Hluboká svá představení v rámci svého festivalu Divadelní léto Hluboká nad Vltavou. Trojici divadelních festivalů místních herců pak doplňuje Kulturní společnost Alta. Tento divadelní soubor uvádí svá představení v červenci a srpnu v zimní zahradě Státního zámku Hluboká.

Letní kulturní sezónu v Hluboké nad Vltavou každoročně obohacuje i festival Hudební léto Hluboká, jeden z nejstarších festivalů v České republice. Letošní 62. ročník nabídl od července do října celkem sedm koncertů různých žánrů. Většina z nich se uskutečnila v sále Alšovy jihočeské galerie v areálu Státního zámku Hluboká nad Vltavou. „Naším záměrem je nabídnout hudbu různých žánrů co nejširšímu publiku,“ popsal zaměření a program festivalu Petr Píša, který je jeho dramaturgem.

V září se v Kulturním centru Panorama koná od roku 2010 pravidelně mezinárodní filmový festival Voda moře oceány. Smyslem tohoto pětidenního soutěžního festivalu dokumentárních filmů je představit a také ocenit díla, která se tematicky zabývají světem sladkých i slaných vod.

Festival je podle radního a zastupitele Jindřicha Soukala přínosem pro město. Kromě toho, že na filmy chodí do Panoramy také místní školáci, u kterých může zaměření filmů podnítit zájem o přírodu a životní prostředí, festival kromě obecné popularizace přináší i tržby. „Na festival přijíždějí filmaři a další hosté z různých míst. Ubytují se zde a vrací se i v příští sezóně, přivádějí další hosty. Tržby pak přicházejí do místa konání, čili na Hlubokou,“ vysvětlil přínos festivalu Jindřich Soukal.

Když ustanou festivaly, centrum Panorama slouží hlavně pro místní od nejprvotnějšího pravidelného setkávání seniorů, promítání filmů, pořádání divadelních představení a koncertů a v neposlední řadě školní představení pro zdejší základní školu ale i mateřskou školu, které mají akce zdarma.

„Kdyby nefungovala podpora města, kulturní centrum by nešlo provozovat. Bez rozhodnutí vedení města a zastupitelstva, že kulturu chtějí podporovat, bychom mohli Panoramu uzavřít,“ uvedl Petr Píša. „I když se to nezdá, se zajišťováním provozu kulturních akcí je dost práce. Kromě divadel organizuji vše já a stále mne to naplňuje, vymýšlet nové a nové aktivity pro místní obyvatele, tak pro návštěvníky města. Díky podpoře města, máme jistotu dlouhodobě a s touto jistotou lze plánovat akce nejen na letošní rok, ale i na další období. Mohu říci, že už máme naplánovaný další 63. ročník Hudebního léta Hluboká, který je výsledkem příznivého rozhodnutí ředitele Alšovy jihočeské galerie Mgr. Aleše Seiferta, kterému chci tímto poděkovat. Pokud chceme, aby na festivalu vystoupili kvalitní umělci, musíme je oslovit s předstihem,“ popsal organizační práci nájemce Panoramy Petr Píša.

Závěr roku v Hluboké nad Vltavou zpestří 22. ročník České mše vánoční v sále Alšovy jihočeské galerie a také Adventní trh v Knížecím dvoře (25. listopadu 2018), kde se představí nejrůznější řemeslníci. Tradici před 15 lety založil právě Petr Píša.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.