Hlučín: Žací loď pro jezero už se vyrábí

08.02.2017 16:19 | Zprávy

Na pět a půl milionu korun bez DPH přijde vodní kombajn, který by měl od letošního léta likvidovat trávy v Hlučínském jezeře. Za tuto cenu ho nabídla městu Hlučín společnost Kuhn – Bohemia z Prahy. Do výběrového řízení na dodávku stroje se přihlásila jako jediná, což se dalo předpokládat, protože jde o náročnou technologii zhotovovanou pouze na zakázku. Firma Kuhn – Bohemia dodávala žací loď i pro Bolevecké rybníky v Plzni, které jsou v České republice zatím jedinou rekreační lokalitou disponující tímto zařízením.

Hlučín: Žací loď pro jezero už se vyrábí
Foto: Hlučín.cz
Popisek: Hlučín

Uzavření kupní smlouvy s dodavatelem odsouhlasili radní města. Od léta by měl nový kombajn likvidovat stolístek klasnatý, který se v minulé letní sezoně přemnožil v Hlučínském jezeře a odradil mnoho lidí od plavání, komplikoval práci vodním záchranářům, donutil organizátory závodů v dálkovém plavání přesunut do jiné lokality mistrovství republiky, potíže působil i vodním lyžařům.

Speciální loď bude trávy žnout v hloubce 1,8 metrů, ukládat je v zásobnících a odvážet na břeh do vymezených prostor. Město nyní musí nechat pro stroj postavit mola a hlavně zajistit ekologickou likvidaci posekaného stolístku.

Udržet ekologickou rovnováhu v jezeře a dostat stolístek klasnatý pod kontrolu budou na doporučení odborníků vedle vodního kombajnu také ryby. Po dohodě s městem rybáři v zimě vypustili do jezera 3,5 tuny amurů bílých, candátů a štik. Amuři, kterých je nejvíce, spásají traviny. Jejich výkaly vytváří fytoplankton, jímž se živí zooplankton. Ten žerou bílé ryby, které by se tím pádem mohly přemnožit.

Proto je následně nezbytná jejich přirozená redukce. O tu se postarají právě candáti a štiky.

"Konečným cílem všech opatření není vymýcení stolístku klasnatého, protože ten má vzácnou schopnost čistit vodu a zpomalovat růst sinic. Výskyt stolístku chceme pouze omezit, aby neobtěžoval plavce a nekomplikoval aktivity vodních lyžařů či záchranářů. Musíme proto nastolit v jezeře rovnováhu, aby tady rostliny, zvířata i lidé mohli fungovat ve vzájemné symbióze," uvedla místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

Koupi vodního kombajnu i osazení jezera rybami doporučily odborné studia, které pro město zhotovili špičkoví odborníci z oboru, Jan Ševčík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, a Bohumír Lojkásek, specialista na vodní ekosystémy. Oba posuzovali různé možné postupy a vybrali soubor opatření, která by měla pomoci vrátit jezero k plnému rekreačnímu využití.    

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Proč nikdo neřeší nákup tanků bez výběrka?

Dobrý den, schvalujete nákup tanků, který vláda plánuje? Mě překvapuje, že nikdo neřeší, že nákup probíhá bez výběrového řízení. Podle mě to zavání korupcí nebo minimálně plýtvání veřejnými penězi, protože když není výběrko, jak se ví, že jde pro nás o ten nejvýhodnější nákup?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ostrava: Nová radnice bude zapsána do seznamu národních kulturních památek

10:23 Ostrava: Nová radnice bude zapsána do seznamu národních kulturních památek

Ostravská Nová radnice bude 1. července 2024 zapsána do seznamu národních kulturních památek a zařad…